ناتو: طالبان باید خشونت در افغانستان را کاهش دهد

تهران- ایرنا- سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه بعد از پایان نشست دو روزه وزیران دفاعی اعضای این سازمان، سطح خشونت در افغانستان را غیر قابل قبول خواند و اعلام کرد که طالبان باید دست از اعمال خشونت بردارد.

به گزارش ایرنا از وب سایت ناتو، وزیران دفاع پس از پایان نشست ، بار دیگر بر حمایت خود از روند صلح افغانستان تاکید کردند و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز گفت: برای هموار کردن راه آتش بس، آنها باید تمام روابط خود را با القاعده و دیگر گروه های تروریستی قطع کنند، به طوری که افغانستان هرگز به عنوان بستری برای حملات تروریستی به کشورهای مورد استفاده قرار نگیرد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در گزارشی نوشت: دبیر کل ناتو پس از نشست وزرای دفاع این سازمان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ناتو از روند صلح [افغان] پشتیبانی می کند و ما حضور خود را برای پشتیبانی از آن سازماندهی کرده ایم.

به گفته استولتنبرگ، چند سال پیش، ما بیش از یکصد هزار نیرو داشتیم که در عملیات جنگی شرکت داشتند، اکنون ما حضور خود را به زیر ۱۲ هزار نفر کاهش داده ایم.

وزرای دفاع ناتو همچنین در نشست دو روزه خود در مورد اوضاع در شرق مدیترانه و ایجاد سازوکار نظامی برای کاهش تنش بین یونان و ترکیه گفت و گو کردند.

دبیرکل ناتو نیز با اشاره به این موضوع تأکید کرد که سازوکار کاهش تند اختلافات اساسی را حل نمی کند اما می تواند فضا را برای بحث های سیاسی بیشتر فراهم کند.

«ینس استولتنبرگ» در پایان نشست دیروز نیز از ترکیه خواست تا به کاهش درگیری ها در منطقه قره باغ کوهستانی کمک کند. وی پس از کنفرانس ویدئویی وزیران دفاع ناتو گفت ارمنستان و آذربایجان باید جنگ را متوقف کرده و آتش بس فوری را رعایت کنند.

به گفته استولتنبرگ، ناتو از ترکیه بعنوان عضو یان پیمان انتظار دارد که از نفوذ قابل توجه خود در منطقه برای آرامش تنش ها استفاده کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =