رئیس جامعه اسلامی بوسنی: ایران همواره در سختی ها در کنار مردم ما بود

بلگراد-ایرنا- رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین در دیدار با سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران گفت: دوستی جمهوری اسلامی ایران با کشور و مردم بوسنی در شرائط سخت به اثبات رسیده و ما همواره قدردان کمک های دولت و مردم ایران هستیم.

به گزارش ایرنا، «حسین افندی کاوازوویچ» روز جمعه در دیدار با «رضا قلیچ خان» گفت: قرائتی از اسلام که در بوسنی و هرزگوین وجود دارد رویکردی معتدل و وحدت گرایانه  است و لذا نگاه ما، احترام به سنن و مذاهب دیگر بوده و به دنبال همزیستی مسالمت آمیز همه ادیان و اقوام هستیم. 

وی با یادآوری روابط دیرینه فرهنگی دو ملت ایران و و بوسنی و هرزگوین افزود: روابط دو کشور قرن ها ریشه دارد و هم اکنون صدها جلد کتاب نفیس خطی به زبان فارسی از سده های گذشته در کتابخانه غازی خسرو بیگ سارایوو نگه‌داری می شود که بیشتر آنها از آثار ادیبان برجسته بوسنیایی است که به زبان فارسی تسلط داشته اند.  

رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین با اشاره به همکاری صمیمانه میان سفارت و موسسات فرهنگی ایران با جامعه اسلامی کشورش اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم روابط فرهنگی و دینی میان دو کشور را با بهره گیری هرچه بیشتر از ظرفیت های موجود ارتقا دهیم.  

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور گفت: اشتراکات فرهنگی بسیاری میان دو ملت وجود دارد و مقام معظم رهبری، دولت و  مردم ایران نسبت به ملت بوسنی و هرزگوین علاقه ویژه ای دارند.

وی افزود: تلاش سفارت، رایزنی فرهنگی و دیگر موسسات فرهنگی پژوهشی ایرانی در بوسنی و هرزگوین همواره در راستای تقویت زمینه های مشترک فرهنگی میان دو ملت بوده و در همکاری با تمامی جوامع دینی و خصوصاً‌ جامعه اسلامی بوسنی هرزگوین گام های مهمی برداشته شده است.

قلیچ خان با اشاره به همکاری های مشترک موسسات ایرانی و جامعه اسلامی گفت: ترجمه و انتشار الهی نامه عطار نیشابوری به عنوان یک اثر فاخر توسط انتشارات القلم جامعه اسلامی و موسسه علمی پژوهشی ابن سینا یکی از نمونه های موفق همکاری در بوسنی و هرزگوین است.     

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این نشست با یادآوری انتخاب مجدد حسین افندی کاوازوویچ  بعنوان رئیس العلماء و ریاست جامعه اسلامی بوسنی هرزگوین برای ایشان در صیانت از هویت دینی مسلمانان و ارتقا روحیه همزیستی میان پیروان ادیان مختلف آرزوی موفقیت کرد.

رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین به عنوان مفتی اعظم و رئیس العلما، بالاترین و عالی‌ترین مقام دینی مسلمانان در کشورهای منطقه بالکان محسوب می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =