تیمداری شهرداری‌ها در لیگ‌های دسته یک مانعی ندارد

تبریز - ایرنا - رییس هیات فوتبال آذربایجان‌شرقی با اشاره به بخشنامه جدید وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و کشور گفت: اگر مسوولان شهرداری علاقه نشان دهند می‌توانند در لیگ‌های دسته یک تیمداری کنند.

جواد ششگلانی روز جمعه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: طی مکاتبه ای که با وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور داشتیم بعد از ۶ ماه بخشنامه ای مبنی بر تیمداری شهرداری ها در لیگ دسته یک و تشکیل آکادمی ورزشی ابلاغ و مشکل قانونی این مساله نیز برطرف شده اما متاسفانه مسئولان شهرداری علاقه ای به این موضوع نشان نمی دهند.

وی خاطرنشان کرد: تصمیم شورای اسلامی تبریز بر عدم تیمداری شهرداری در رشته های مختلف ورزشی بهانه ای بیش نیست و این بهانه بدلیل این بود که آقایان علاقه ای برای این کار نداشتند زیرا قانون عدم تیمداری شهرداری ها مربوط به زمان شورای سوم بود.

فوتسال بانوان آذربایجان شرقی همچنان فعالیت دارد

ششگلانی در خصوص فوتسال و فوتبال بانوان آذربایجان شرقی اظهار کرد: خوشبختانه در فوتسال بانوان نمایندگانی در سطح استان داریم که فعالیت می کنند اما با وجود اینکه تیمی در فوتبال بانوان نداریم ولی در تیم ملی بانوان و در رده بزرگسالان بازیکن داریم که از سال های قبل و از خود استان در رده های پایه انتخاب شده و به مرور زمان و نبود تیم در سطح استان با تیم دیگر استان ها قرارداد بسته اند.  

رییس هیات فوتبال آذربایجان شرقی با بیان اینکه مدتی است که هیات فوتبال استان بدلیل نبود هیچ باشگاهی، تیم فوتبال بانوان تشکیل داده و فعالیت می کند ولی به خاطر مشکلات مالی به دنبال واگذاری این تیم به بخش خصوصی هستیم تا در مسابقات کشوری نیز حضور یابد.

وی همچنین به بخشنامه ای که سه چهار سال قبل از سوی فدراسیون و سازمان لیگ در این خصوص ابلاغ شد، اشاره کرده و گفت: طبق این بخشنامه تمام تیم های لیگ برتری موظف شدند تا در فوتسال و فوتبال بانوان حضور داشته باشند و در صورت عدم تیمداری حدود ۵ درصد از بودجه خود را در اختیار هیات فوتبال استان بگذارند تا هیات مستقیما تیمداری کند که متاسفانه این بخشنامه ضمانت اجرایی نداشته و فراموش شد.

ششگلانی گفت: سه تیم فوتسال بانوان آدی کو تبریز که در لیگ دسته یک بانوان حضور دارد و تیم های نخبگان و آریا ترکان شهرستان مراغه که در لیگ دسته دو فوتسال بانوان حضور دارند که هر سه این تیم ها مشکلات عدیده ای دارند.

ارتباط هیات فوتبال با اصحاب رسانه منطقی است

ششگلانی در خصوص ارتباط هیات با اصحاب رسانه ورزشی استان افزود: از روز اول که ریاست هیات فوتبال استان را بر عهده داشتم سعی کردیم با رسانه هایی که واقعا رسانه بوده و به دنبال حقیقت و آگاه سازی مردم در امر ورزش هستند ارتباطی خوب، منطقی و مبتنی بر شفاف سازی برقرار کردیم.

جواد ششگلانی در پاسخ به این سووال که چه نمره ای به ارتباط هیات و اصحاب رسانه می دهید، خاطرنشان کرد: اگر ارتباط با اصحاب رسانه را منطقی قلمداد کنیم، معتقد هستم نمره را از چند بگیریم ۸۰ درصد این ارتباط موفق آمیز بوده و به نفع هیات فوتبال و فوتبال دوستان بوده است یعنی از بیست نمره ۱۶ را به این ارتباط می دهم.

وی همچنین عنوان داشت: بیشترین و عمده ترین ارتباط هیات فوتبال با اصحاب رسانه در لیگ برتر فوتبال می باشد که هم در بحث هواداری و هم توجه به باشگاه ها و تیم های فوتبال سعی کردیم از نظرات و پیشنهادات این عزیزان استفاده و حتی مصاحبه هایی در این خصوص داشته باشیم.

حمایت از هواداران فوتبال دغدغه هیات فوتبال استان است

ششگلانی در مورد حمایت از هواداران فوتبال و خواسته های به حق آنان توضیح داد: هیات فوتبال استان از گذشته تا به حال در امر رسیدگی به خواسته ها و تامین نیاز های اولیه هوادارن فوتبال را در برنامه های خود گنجانده و در حد توان خود در این راه تلاش کرده است.

رییس هیات فوتبال آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا اذعان کرد: فعلا مجوزی بر حضور هواداران فوتبال در ورزشگاه ها صادر نشده است چرا که طبق گزارش ستاد این حضور به ضرر هواداران و حتی بازیکنان و عوامل اجرایی مسابقات خواهد بود ولی می توان با حمایت باشگاه ها و ارتباط باشگاه های ورزشی با ستاد ملی مقابله با کرونا، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، مجوز حضور تعدادی از هواداران را با تامین زیر ساخت ها و رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی میسر کرد.

وی همچنین به بحث ارتقای کیفیت تصویر برداری تلویزیونی اشاره کرد و گفت: حرکت بسیار خوبی است که با همت باشگاه و صدا و سیمای استان می تواند تا حدی به مطالبه هواداران برای تماشای فوتبال به صورت HD جامه عمل بپوشاند و علی رغم اینکه در این مورد هیات فوتبال آذربایجان شرقی هیچ مسوولیتی بر عهده ندارد ولی می تواند به عنوان کاتالیزور عمل کند.

هیات فوتبال آذربایجان شرقی در امر مدارس فوتبال جزو اولین های کشوری است

وی در مورد وضعیت تیم های پایه فوتبال و فوتسال آذربایجان شرقی و برنامه های آتی هیات اذعان کرد: عمده ترین فعالیت های هیات فوتبال استان در خصوص فوتبال پایه رسیدگی به مدارس فوتبال می باشد و در این باب یکی از استان های سرآمد در سطح کشوری هستیم.

ششگلانی با بیان اینکه حمایت از فوتبال پایه از وظایف هیات فوتبال و نهاد های دولتی نمی باشد، اضافه کرد: بخش خصوصی و باشگاه های ورزشی که متولی فوتبال پایه هستند باید با امکانات استاندارد خود در این امر تلاش کنند و از آنجا که به بسیاری از این باشگاه طبق استاندارد های ورزشی، واقعا باشگاه نمی شود گفت و در این رابطه هیات فوتبال استان با تدبیر خود و با کناره گیری از برخی آیین نامه های فدراسیون سعی در حمایت از این باشگاه ها کرده ایم تا به فعالیت های خود ادامه دهند.
به عنوان مثال یکی از این آیین نامه ها الزام وجود زمین تمرین برای باشگاه ورزشی است که بدلیل مشکلات هزینه، هیات فوتبال در حمایت از باشگاه ها با اجاره زمین تمرین نیز موافقت می کند.  

وی با انتقاد از نگرش باشگاه ها در امر فوتبال پایه گفت: متاسفانه با گذر زمان باشگاه ها بیشتر در رده بزرگسالان متمرکز می شوند و آنطور که باید در فوتبال پایه سرمایه گذاری نمی کنند، حتی در فصل گذشته باشگاه ماشین سازی به دستور آقای نصیر زاده مدیرعامل وقت این باشگاه، کلا از حضور در مسابقات فوتبال پایه انصراف داده بودند که خوشبختانه با روی کار آمدن مدیریت جدید باشگاه ماشین سازی دوباره آمادگی خود برای حضور در این  زمینه را اعلام داشته است.

ششگلانی به تعداد تیم های پایه فعال در فوتبال و فوتسال در سطح استانی و کشوری اشاره کرد و گفت: در سطح استانی در رده امید ۸ تیم،  رده جوانان ۲۸ تیم،  رده نوجوانان ۱۷ سال ۱۲ تیم،  رده نوجوانان ۱۶ سال ۱۴ تیم، رده نوجوانان ۱۵ سال ۱۰ تیم و رده نونهالان ۱۴ سال ۱۲ تیم فعالیت دارند و در سطح کشوری در رده امید یک تیم،  رده جوانان ۲ تیم،  رده نوجوانان ۱۷، ۱۶، ۱۵ سال جمعا ۲ تیم،  رده نونهالان ۱۴ سال ۲ تیم،  امید دسته یک ۳ تیم و  در رده بزرگسالان ۱۸ تیم و سوپر لیگ بزرگسالان ۸ تیم حضور دارند.

ماشین سازی و تراکتور با پرداخت بدهی های خود به هیات فوتبال این نهاد را همراهی کنند

رییس هیات فوتبال آذربایجان شرقی با بیان اینکه بودجه هیات فوتبال استان محدود بوده و ۷۰ درصد این بودجه باید از طریق باشگاه ها تامین شود، تشریح کرد: با برگزاری مسابقات فوتبال باشگاه میزبان هزینه ای با عنوان سهم هیات فوتبال به هیات فوتبال استان پرداخت می کند که از این رو ۲ باشگاه ماشین سازی و تراکتور که نمایندگان استان در مسابقات لیگ برتر می باشند مبالغی را به این هیات بدهکار هستند.

وی که نخواست مبلغ دقیق این بدهی رسانه ای شود، گفت: هیات فوتبال که در برگزاری مسابقات لیگ دسته اول و دوم با باشگاه های مطبوع مشکلی نداشته و ندارد ولی در برگزاری مسابقات کشوری که لیگ برتر می باشد از گذشته با این مشکل روبرو بوده، لذا از این باشگاه ها می خواهیم تا با پرداخت بدهی خود به هیات فوتبال آذربایجان شرقی این نهاد دولتی را همراهی کنند.

باشگاه های فوتبال ثبت قرارداد بازیکنان و کادر فنی خود را به آخرین روز نقل و انتقالات موکول نکنند

ششگلانی با بیان اینکه نامه ای مبنی بر بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی تیم های تراکتور و ماشین سازی به هیات فوتبال استان نرسیده است، اظهار کرد: از این تیم ها و دیگر تیم های حاضر در رقابت های فوتبال فصل ۱۳۹۹-۱۴۰۰ می خواهیم زودتر از پایان زمان نقل و انتقالات نیم فصل اول برای ثبت قرارداد بازیکنان و کادر فنی خود اقدام کنند تا با مشکلی روبرو نشویم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =