مدیرکل امور مالیاتی زنجان: محدودیت ثبت نام کد اقتصادی مرحله ۴۵ رفع شد

زنجان - ایرنا - مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: محدودیت مرحله ۴۵ ثبت نام کد اقتصادی رفع شد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری مودیان برای انجام تکالیف قانونی ثبت نام نیست.

میرحیدر رضوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، مبنی بر روان سازی و تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد پنجره واحد شروع کسب و کار، با همکاری سازمان امور مالیاتی کشور و معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، زمینه سهولت شروع کسب و کار بنگاه های اقتصادی و تسهیل در اخذ مجوزهای لازم از جمله شماره اقتصادی فراهم شد. 
وی خاطرنشان کرد: با هدف تسهیل فضای کسب و کار اشخاص حقوقی، شناسه ملی به عنوان شماره اقتصادی محسوب می شود.
 مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: بنگاه های اقتصادی برای اخذ مجوزهای لازم به منظور شروع کسب و کار، نیازی به شماره اقتصادی ندارند و کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی با پیش شماره ‭‭‭۴۱۱‬‬‬ حذف و به جای آن شناسه ملی برای اشخاص حقوقی جایگزین شده است.
رضوی یادآوری کرد: با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص اصلاح فصل دوم آیین نامه اجرایی تبصره سه ماده ۱۶۹  قانون مالیات های مستقیم مصوب پایان شهریور سال ۹۴ ضمن صدور بخشنامه ای از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، گام ۴۵ در سامانه مالیاتی، در خصوص فرایند راستی آزمایی نیز حذف شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر و با اجرای بخشنامه سازمان که در همین راستا صادر شده است، اشخاص حقیقی به محض اخذ مجوز یا پروانه کسب و کار از اصناف و اتحادیه ها و همچنین اشخاص حقوقی و بنگاه های اقتصادی با ثبت در اداره ثبت شرکت ها، در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور نیز ثبت نام شده تلقی می شوند.
مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: اطلاعات هویتی آنها، به صورت برخط یا غیر برخط، به سازمان امور مالیاتی کشور منتقل شده و همچنین، شماره ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی به عنوان شماره اقتصادی جهت آغاز کسب و کار محسوب می‌شود.
رضوی خاطرنشان کرد: پیش از این، اجرای گام ۴۵ فرایند ثبت نام و تخصیص شماره اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی، بین یک تا ۲ ماه طول می کشید که هم اکنون، با حذف این گام، فعالان اقتصادی از همان زمان ثبت شرکت یا کسب مجوز فعالیت، از نظر سازمان امور مالیاتی کشور، «مودی» تلقی می شوند.
وی تاکید کرد: اجرای این گام در سامانه تخصیص شماره اقتصادی به فعالان اقتصادی، بخصوص در نظام مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای مودیان ایجاد کرده بود که با این مصوبه، ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده کفایت می کند و برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان، نیازی به دریافت گواهینامه ثبت نام نظام مالیات بر ارزش افزوده نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =