۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84086015
۰ نفر

برچسب‌ها

سخنگوی الکاظمی: عراق متعهد به حفاظت از مراکز دیپلماتیک است

بغداد - ایرنا- سخنگوی نخست وزیر عراق بر تعهد بین المللی کشورش برای حفاظت از مراکز و نهادهای دیپلماتیک خارجی در خاک خود تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، «احمد ملا طلال» سخنگوی نخست وزیر عراق امروز جمعه در سخنانی مطبوعاتی تصریح کرد: "دولت عراق میراث سنگینی در سطح اقتصادی، اداری و امنیتی به ارث برده است و از جمله چالشها، مساله حفاظت از هیاتهای دیپلماتیک است".

وی افزود: "دولت عراق مطابق تعهدات بین المللی برای حفاظت از هیات های دیپلماتیک، گام های زیادی برای حفاطت از هیات های دیپلماتیک و منطقه سبز (در مرکز بغداد) و امنیت این شهر برداشته است."

ملا طلال تاکید کرد: دولت عراق این گام ها را نه در پاسخ به تمایلات کشورهای دیگر بلکه براساس وظیفه خود و اجرای برنامه دولت اتخاذ کرده است.

به نوشته پایگاه خبری «بغداد الیوم»، سخنگوی نخست وزیر عراق این موضوع را که "آمریکا در مقابل تعلیق تصمیم بستن سفارت خود در بغداد، شروطی را به بغداد تحمیل کرده است" رد کرد و در عین حال گفت که "دولت عراق برای صرف نظر کردن آمریکا از بستن سفارت خود تلاش کرده است".

برخی منابع دولتی عراق چندی پیش اعلام کرده بودند که در جریان دیدار اخیر روسای سه قوه عراق با رهبران سیاسی این کشور، «برهم صالح» رییس جمهوری پیام تهدیدآمیز «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا را به اطلاع آنها رساند.

طبق این ادعا، مایک پمپئو تهدید کرده بود که در صورت متوقف نشدن حملات موشکی به سفارتخانه آمریکا،به بستن این سفارتخانه و عملیات انتقامی اقدام خواهد کرد.

این درحالی است که پارلمان عراق با صدور مصوبه ای بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق تاکید کرده و گروه کثیری از عراقی ها تاکید می کنند. که سفارت آمریکا کارکرد یک سفارت را ندارد بلکه تبدیل به یک پایگاه نظامی بزرگ برای نیروهای اشغالگر آمریکایی و مقری برای توطئه علیه عراق و فتنه انگیزی در این کشور شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =