مایک پمپئو با وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار می کند

تهران – ایرنا – مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا قرار است امروز (جمعه) با همتایان خود از جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، بر سر مناقشه قره باغ، در واشنگتن دیدار و گفت و گو کند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر افزود: پمپئو قرار است با «جیحون بایراموف» (Jeyhun Bayramov ) وزیرامورخارجه جمهوری آذربایجان و «زهراب مناتساکانیان» (Zohrab Mnatsakanyan) وزیر امورخارجه ارمنستان بطور جداگانه در واشنگتن دیدار کند.

رویترز درادامه گزارش داد: مشخص نیست که در این مذاکره، وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان ملاقاتی مستقیم با یکدیگر داشته باشند.

درگیری های تازه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ از ششم مهر ماه گذشته  آغاز شد.

 وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز ۱۱ ماه اکتبر(۲۰ مهر) در مذاکراتی طولانی که با وساطت وزیر خارجه روسیه در مسکو برگزار شد، به توافق برای آتش‌بس در قره باغ دست یافتند، اما این آتش‌بس بارها از سوی طرف‌های درگیر نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کرده‌اند.

باکو آزادسازی در جریان این درگیریها  برخی شهرستانها از جمله  " فضولی " ، " خوجاوند " ،  "  جبرایل " و " زنگیلان  " در منطقه مورد مناقشه قره باغ را اعلام  کرد؛ در عین حال طرف ارمنی گزارش های مقام های نظامی جمهوری آذربایجان را در ارتباط با آزادی و بازپس گیری مناطق اشغالی، از جمله گزارش مقام های باکو در باره آزادسازی تمامی مناطق نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان رد می کنند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی و قطعنامه های بین المللی، بویژه شورای امنیت، خواستار پایان اشغالگری ارمنستان است. *

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =