آزمون عمومی قضاوت برگزار شد

تهران- ایرنا- آزمون عمومی قضاوت در ۲۲ مرکز استان و با حضور حدود ۲۱ هزار شرکت‌کننده امروز (جمعه، دوم آبان) برگزار شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه، صبح امروز جمعه آزمون عمومی تصدی منصب قضا برگزار شد و نتایج این آزمون تستی تا اواخر آبان از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور  اعلام می‌شود. پذیرفته‌شدگان این مرحله در بیست و یکم آذر سال جاری، در آزمون تشریحی شرکت خواهند کرد و بعد از آن در نیمه بهمن سال جاری نتایج آزمون اعلام و از اسفندماه مصاحبه‌های تخصصی انجام می‌شود.

امین‌حسین رحیمی، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه با حضور در حوزه‌ امتحانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روند برگزاری آزمون بازدید کرد و گفت: امروز شاهد روند برگزاری آزمون تصدی منصب قضا با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی بودیم که اینجا لازم است از تمامی دست اندرکاران امر تشکر و قدردانی کنیم.

رحیمی افزود: ۸۰ درصد شرکت کنندگان این آزمون را آقایان و ۲۰ درصد آن را خانم ها تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه جذب قضات در قوه قضاییه از سه طریق انجام می شود، اظهارداشت: برگزاری آزمون عمومی از داوطلبان امر قضا از بین تحصیل‌کردگان حوزه و دانشگاه که همین آزمون امروز است، یکی از این روش های جذب قضات است همچنین جذب اختصاصی از طریق معدل که ثبت نام آن قبلا انجام شده است و دانشجویان بورسیه دانشگاه علوم قضایی از دیگر روش‌های جذب قضات است.

رحیمی با بیان اینکه مطابق برنامه ششم توسعه سالانه ۸۰۰ قاضی جذب می‌کنیم، گفت: چند برابر قبول‌شدگان تستی این آزمون برای آزمون تشریحی دعوت می‌شوند و قبول‌شدگان تشریحی برای مصاحبه شفاهی و سپس برای آزمون روانشناسی و در نهایت برای گزینش معرفی می‌شوند.

معاون رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: این آزمون در سال یکبار برگزار می‌شود و اگر دولت بودجه مناسب‌تری به قوه قضاییه اختصاص دهد می‌توانیم قضات بیشتری جذب کنیم. در سراسر کشور با کمبود قاضی مواجه هستیم و جذب قضات می‌تواند موجب تسریع در رسیدگی و در نهایت رضایت‌مندی بیشتر مردم را در پی داشته باشد.

وی افزود: امیدواریم تا پایان شهریور سال آینده، مجموعه آزمون‌ها تخصصی و شخصیت و روانشناسی، به پایان برسد و افرادی که در این مرحله قبول شده‌اند برای گزینش بتوانند اقدام کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha