انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ ترامپ، توئیتر و نظرسنجی‌های ساختگی

تهران - ایرنا - ترامپ که مدتهاست به خاطر دروغ پراکنی و ادبیات کوچه بازاری و تاجرمسلکانه، رسانه‌های آمریکایی دیگر حرفهایش را چندان جدی نمی‌گیرند، ناگزیر به صفحه توئیتر خود پناه برده و هر از گاه مطالبی در این صفحه پرماجرا ثبت می‌کند که بیشتر به لطیفه می‌ماند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، ترامپ که تقریبا بطور متوسط درشبانه روز دهها پیام و خبر و عکس و تصویر در صفحه توئیترش بارگذاری و منتشر می کند، در این واپسین روزهای انتخابات مطالب عجیبی در این فضای مجازی منتشر می کند.

ترامپ که حالا صفحه توئیترش تقریبا تنها رسانه های مورد اعتمادش شده، چندی پیش شمشیر را به روی این فضای مجازی از ور بسته بود حتی گفت بود: اگر قانون اجازه می داد، توئیتر را  کلا می بستم.

ترامپ که از زمان روی کار آمدنش رسانه ها را به جعل اخبار متهم کرده است، در بسیاری موارد با انتشار ویدئوها و اظهارات خشونت آمیز و غیرقانونی انتقاد شرکت توئیتر را برانگیخته و این جنگ را به فضای رسانه های اجتماعی کشانده است بطوریکه که شرکت توئیتر چندی پیش در پی شکایت از دونالد ترامپ به دلیل نقض قانون کپی رایت، برخی ویدئوهای تبلیغاتی را در صفحه کاربری رئیس جمهوری آمریکا غیرفعال کرد.

فضای مجازی توئیتر اگرچه مجالی برای تبلیغات انتخاباتی ترامپ و حمله بی محابا به جناح رقیب شده، اما از طرفی هم موجی از پیام های ضد ترامپ از نقاط مختلف دنیا در این فضای مجازی پر کاربرد و پر مخاطب به راه افتاده است.

یکی ازعجیب ترین پست هایی که ترامپ در صفحه توئیتر خود بارگذاری کرده، شاید مربوط به همین چند ساعت پیش باشد: چند پست مربوط به نظرسنجی درباره آخرین مناظره او و جو بایدن که بامداد امروز انجام شد و در این نظرسنجی ها اینگونه برداشت می شود که ترامپ تقریبا ۱۰۰ درصد پیروز مناظره بوده است!

آخرین مناظره دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان و جوبایدن نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور که قرار است روز ۱۳ آبان ماه جاری برگزار شود، بامداد امروز جمعه به وقت تهران انجام شد.

یکی از پست های چند ساعت پیش ترامپ در توئیتر مربوط نظرسنجی از سوی یک سایت یا موسسه نه چندان شناخته شده با عنوان (TheBlaze) است که در نتیجه ای عجیب و غریب، نشان می دهد ۹۶ درصد مخاطبانی که مناظره بامداد امروز ترامپ و بایدن را دنبال کرده اند، عملکرد نامزد جمهوری خواهد را در این مناظره تایید کرده اند و تنها چهار درصد اعتقاد داشته اند که بایدن بهتر به سوال ها پاسخ داده است!

در نظرسنجی عجیب دیگری که ترامپ تصویری از نتیجه آن در صفحه توئیترش منتشر کرده، این گونه نتیجه گیری شده که ۹۱ درصد ترامپ بهتر بوده و تنها ۹ درصد حرف های بایدن را پسندیده اند.

یکی دیگر از نظرسنجی های عجیب که ترامپ برای عملکرد خود در مناظره بامداد امروز به آن استناد کرده و آن را در صفحه توئیترش منتشر کرده، نظرسنجی انجام شده توسط مرکزی با عنوان دیلی وایر (The Daily Wire) است که ۹۵ درصد ترامپ را پیروز مناظره می داند و فقط ۴ درصد عملکرد بایدن در این نظرسنجی را تایید می کند.

نظرسنجی هایی که ترامپ به آنها استناد کرده و تصویر آن را در صفحه توئیترش بارگذاری کرده، از سوی مراکزی اعلام شده که اصلا شناخته شده و قابل استناد رسمی نیستد. نتیجه این نظرسنجی ها با نتیجه نظرسنجی غول های رسانه ای مثل سی ان ان زمین تا آسمان متفاوت بود.

طبق نظرسنجی سی ان ان، ۵۳ درصد مخاطبان بایدن را نامزد برتر در نظرسنجی دانستند و تنها ۳۹ درصد گفتند که ترامپ بهتر بوده است.

اما نکته جالب تر  اینکه در نظرسنجی دیگری که توسط سی ان ان انجام شد و یکی از گزینه های نظرسنجی "هیچکدام" بود، ۶۴ درصد مخاطبان گزینه هیچکدام را انتخاب کردند، ۲۱ درصد گفتند بایدن بهتر بوده و ۱۴ درصد هم حرف های ترامپ را در مناظره پسندیده بودند.

مستاجر مونارنجی کاخ سفید ونامزد جمهوریخواهان در انتخابات پیش روی آمریکا که از بکاربردن ادبیات گاوچرانی برای حمله به منتقدان و مخالفان داخلی و حتی دولت ها و مقامات خارجی پروایی ندارند، صفحه توئیترش مملو از پیام هایی با چنین ادبیاتی است.

نظرسنجی های کلی از ماه ها پیش تا کنون حاکی از پیشتازی جو بایدن با فاصله نسبتا زیاد با ترامپ در عرصه رقابت های انتخاباتی است اما هنوز نمی توان این نظرسنجی ها را ملاک اصلی پیش بینی نتیجه نهایی انتخابات دانست.

چهار سال پیش هم خانم هیلاری کلینتون در نظرسنجی ها نسبت به ترامپ وضعیت بهتری داشت اما سیستم پیچیده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، جایی که تعداد رای مردم ملاک نیست و رای های موسوم به کالج الکترال است که نتیجه نهایی انتخابات را رقم می زند. برای روشن شدن نتیجه قطعی انتخابات، باید تا لحظه اعلام نیتجه قطعی صبر کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا ۱۱ روز دیگر (روز ۱۳ آبان) برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =