۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۹
کد خبرنگار: 2233
کد خبر: 84085848
۱ نفر

برچسب‌ها

۳۶ تن برگ توتون از باغهای صومعه سرا برداشت شد

رشت _ ایرنا _ رئیس اداره دخانیات صومعه سرا  گفت : ۳۶ تن برگ توتون از باغهای شهرستان صومعه سرا برداشت شده است.

حمید رضا زاد زیده سرائی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : امسال ۳۲ زارع توتونکار از ۱۸ هکتار اراضی زیر کشت خود ۳۶ تن برگ توتون برداشت کرده اند .
وی با اشاره به اینکه باتوجه به شرایط مساعد آب و هوایی امسال برداشت برگ توتون تداوم یافته است افزود: توتون در اوایل  اسفند ماه در خزانه کشت و در اردیبهشت ماه به زمین اصلی منتقل می ‌شود ودر صورت شرایط مناسب، برداشت  تا آبان ماه ادامه می یابد .
وی خاطرنشان کرد: در راستای  توسعه سطح زیر کشت توتون ، زارعان از انواع نهاده های نشا، کود و سم به صورت اعتباری بهره مند می شوند .
رئیس اداره دخانیات صومعه سرا افزود: افزایش تعداد ۲۵ گرمخانه متمرکز در محل انبار طاهرگوراب با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای خشکانیدن برگ سبز یکی دیگر از اقدامات حمایتی انجام شده است .
به گزارش ایرنا، گیاه توتون  به ‌طور معمول ۱۵ تا ۱۴۰ سانتی‌متر رشد می‌کند، برگ‌های آن بزرگ و پهن و حدود نیم متر ارتفاع دارد و دارای شیره‌ای چسبنده است که بخاطر ارزش اقتصادی  و اقدامات حمایتی اداره دخانیات در چند سال اخیر شاهداستقبال زارعان توتونکار و افزایش سطح زیر کشت و ایجاد اشتغال در شهرستان صومعه سرا هستیم .
شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰ هزار نفر جمعیت سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده  و یکی از تولیدکنندگان مهم  محصولات کشاورزی چون برنج ،صنوبر ،ماهیان پرورشی ،توتون پاچ باقلا ،نیشکر کدو و هندوانه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =