مناقشه ترکیه و یونان در شرق مدیترانه عامل اختلاف بین اتحادیه اروپا و ناتو

تهران – ایرنا- در جریان کنفرانس خبری دبیر کل ناتو، مناقشات ترکیه و یونان در شرق مدیترانه، عامل اختلاف بین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و اتحادیه اروپا خوانده شد.

در روز پنجشنبه و در جریان یک کنفرانس خبری در حاشیه اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، دبیر کل پیمان آتلانتیک شمالی در مورد افزایش تنش ها در شرق مدیترانه تصریح کرد: " ترکیه و یونان هر دو از اعضای مهم ناتو هستند و در انجام ماموریت های ناتو نقش بسزایی ایفا می کنند. ناتو یک مکانیسم کاهش تنش را ساماندهی کرده است تا از برخوردهای هوایی و دریایی بین این دو کشور جلوگیری کند. در دهه نود میلادی نیز ناتو در درگیری های بین ترکیه و یونان در دریای اژه نقش تنش زدایی را پیاده کرد که در این مقطع نیز ما می توانیم همان برنامه را اجرا کنیم هرچند که ما می دانیم که شرایط نسبت به آن زمان تغییر کرده است."

البته در این باره خبرنگار خبرگزاری دولتی ترکیه در حین طرح سوال خود، اتحادیه اروپا و شخص جوزف بورل مسئول سیاست خارجی این اتحادیه را به طرفداری از یونان در بحران شرق مدیترانه متهم کرد که دبیر کل ناتو بدون رد کردن این مساله به لزوم هماهنگی بین ناتو و اتحادیه اروپا و اهمیت نقش آلمان در میانجیگری بین دو طرف تاکید کرد.

تنش‌ها میان آتن و آنکارا در پی اقدام ترکیه در شروع برنامه اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه در ماه جاری میلادی به اوج خود رسیده است. 

با افزایش تنش میان ترکیه و یونان، برخی کشورهای اروپایی از تحریم ترکیه توسط اتحادیه اروپا در صورت انکار حق یونان و قبرس برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه توسط آنکارا سخن گفته اند.

برنامه‌های ترکیه برای اکتشافات بیشتر در میادین گازی در شرق مدیترانه، یونان و قبرس را خشمگین کرده است. با افزایش فعالیت‌های مرتبط با حفاری از سوی ترکیه در آب‌های مورد مناقشه، نگرانی‌ها در خصوص احتمال وقوع درگیری‌های نظامی میان این کشورها بالا گرفته است. ترکیه اعلام کرده که خواهان تنش نیست و تنها در پی کشف میادین گازی بیشتر است، این در حالی‌است که یونان و قبرس هم بر این میادین ادعای مالکیت دارند.

در جریان این کنفرانس خبری، ینس استولتنبرگ از به کارگیری سامانه روسی اس-400 توسط ترکیه و استقرار احتمالی این سامانه در دریای سیاه نیز انتقاد کرد و آن را در تضاد با سیاست های دفاعی ناتو دانست. وی بیان داشت که در این باره مذاکراتی را با آنکارا آغاز کرده است تا به جای اس -400 سامانه آمریکایی پاتریوت یا یک سامانه دفاعی ایتالیایی-فرانسوی به ترکیه تحویل داده شود.

در روزهای اخیر، بحران در شرق مدیترانه ابعاد جدیدی یافته است. در همین راستا، کلارک کوپر معاون سیاست نظامی وزارت امور خارجه آمریکا با سفر به قبرس با وزیر خارجه این کشور ملاقات کرد. سفیر آمریکا در قبرس نیز مذاکراتی را با مقامات قبرسی و مصری برای افزایش مبادلات تجاری آغاز کرده است که قطعا بر خلاف منافع ترکیه خواهد بود. همچنین سفیر یونان در آمریکا در هفته گذشته تلاش کرده است تا با ملاقات با مقامات آمریکایی، آتن را موجب حفظ امنیت در شرق مدیترانه معرفی کند. آمریکا و یونان در ماه سپتامبر یک رزمایش نظامی مشترک برگزار کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha