مشکلات بوستان ملی طبیعت پردیسان در مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود

مشهد- ایرنا- رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از پیگیری مشکلات بوستان ملی طبیعت پردیسان مشهد در این مجلس خبر داد.

به گزارش روز جمعه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در بازدید از بوستان طبیعت پردیسان در مشهد افزود:حفظ محیط زیست خط قرمز است و نباید از مواضع آن کوتاه آمد.

وی ادامه داد: جایگاه حساس حاکمیتی و نظارتی محیط زیست می‌تواند در قالب ماموریت‌های ایجابی و سلبی سازمانی، خطرات مسیر توسعه را کاهش و مدیریت کند. 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با هرگونه تصرفات و تعرضات به طبیعت به صورت جدی مقابله خواهیم کرد گفت: اکوسیستم‌های طبیعی و حیات جاری در طبیعت به عنوان سرمایه های ارزشمند کشور نیازمند توجه و نگهداری برای نسل آتی است و این موضوع اهمیت حفاظت را دوچندان می‌کند. 

وی با گلایه از برخی طرح های توسعه ای مغایر با اصول حفاظت محیط زیست، برای حمایت همه جانبه از طبیعت و محیط زیست استان اعلام آمادگی کرد. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز با مروری بر تاریخچه ایجاد و توسعه کمربند سبز مشهد و معرفی اقدامات زیرساختی در بوستان طبیعت پردیسان به تشریح چالش‌های محیط زیستی در خصوص حفظ و نگهداری این تنفسگاه پرداخت. 

تورج همتی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس بند ظ ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه، پروژه توسعه زون تفرجگاهی بوستان طبیعت پردیسان را به بخش خصوصی دارای صلاحیت، واگذار خواهد کرد. 

وی حمایت کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی را از تخصیص عوارض آلایندگی به محیط زیست خواستار شد و تعریف طرحهایی برای تقویت تنفسگاه‌های مشهد را به عنوان بزرگترین کلانشهر زائر پذیر ضروری دانست.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: به عنوان دستگاه ناظر برای حفظ منابع ارزشمند طبیعی، اجازه هیچ گونه تغییر کاربری در عرصه بوستان پردیسان و دیگر عرصه‌های طبیعی تحت مدیریت محیط زیست را نخواهیم داد. 

وی به مواردی همچون معافیت از هزینه های دادرسی برای دادخواستهای محیط زیستی، تخصیص اعتبارات ملی برای ادامه روند مدیریت و نگهداری از فضای سبز بوستان طبیعت، تسهیل در اجرای پروژه انتقال پساب از شهرک صنعتی طوس به این بوستان با هدف آبیاری فضای سبز و همسو سازی سایر دستگاه‌های اجرایی استان برای انتقال نمایندگی مالکیت این عرصه به حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و خواستار طرح این مباحث در کمیسیون اصل نود و پیگیری در مجلس شورای اسلامی شد. 

مرتضی مرجانی مدیر اداره کمربند فضای سبز شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه اختصاص وسعت ۳۲۰۰ هکتاری در حومه شهر مشهد به فضای سبز، به معرفی طرح تفصیلی توسعه این کمربند و معضلات و موانع اجرای این طرح پرداخت.

بوستان طبیعت پردیسان به مساحت ۴۵۲ هکتار  در جاده شاندیز بعد از روستای  نور آباد (ویرانی) واقع است. 

این بوستان که در ادامه طرح کمربند سبز مشهد با هدف توسعه فضای سبز کلانشهر مشهد و جلوگیری از  توسعه بی رویه شهری و زمین خواری از سال ۱۳۷۶ با مشارکت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و شهرداری مشهد در اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد و نیز به منظور ایجاد کاربری تفرجگاهی، گردشگری و آبخیزداری  احداث شد میزبان بسیاری از گردشگران به خصوص در ایام تعطیل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha