روسیه: در مساله پیمان استارت-۲ مقابل آمریکا کوتاه نیامده‌ایم

مسکو - ایرنا - سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی این کشور اعلام کرد که روسیه در مساله تمدید پیمان استارت-۲ دربرابر آمریکا کوتاه نیامده است.

به گزارش ایرنا، ریابکوف روز جمعه به رسانه های روس گفت: این ادعا که روسیه در برابر شرایط پیشنهادی آمریکا در مورد پیمان استارت-۲ کوتاه آمد، اشتباه است و مسکو و واشنگتن در آستانه توافق در مورد این پیمان قرار نگرفته اند.

 وی خاطرنشان کرد که بحث با تحلیلگرانی که چنین دیدگاهی در مورد روسیه و پیمان استارت-۲ دارند و مدعی می شوند که مسکو در این مورد در برابر واشنگتن کوتاه آمده است، بی فایده است.

ریابکوف گفت: حتی در صورتی که ما بگوییم که از پیمان استارت-۲ خارج می شویم که من هیچگاه چنین تصوری را هم نمی کنم، در هر صورت این تحلیلگران ما را متهم می کنند که در برابر آمریکا کوتاه آمدیم زیرا ادعا خواهند کرد که اراده کافی برای مذاکره و کسب توافق در این مورد نداشتیم.

مساله کنترل تسلیحات باتوجه به خروج آمریکا از قرارداد کاهش تسلیحات پدافند موشکی و پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد که هر دو توافقنامه دوجانبه بین روسیه و آمریکا بود، مهم ترین مساله مورد اختلاف دو کشور است که بر روابط مسکو و واشنگتن سایه انداخته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز جمعه هفته گذشته پیشنهاد کرد که پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی موسوم به استارت-۲ بین مسکو و واشنگتن بدون هر گونه پیش شرطی برای یک سال دیگر تمدید شود و کاخ سفید این پیشنهاد را بلافاصله رد کرد.

رئیس جمهوری روسیه به سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دستور داد که در آینده نزدیک از آمریکا پاسخ قانع کننده دریافت کند.

پیمان استارت ۲ یا استارت نو در راستای کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان مسکو و واشنگتن امضا شد.

باراک اوباما رییس‌ جمهور وقت آمریکا و دمیتری مدودیف همتای روسی وی سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک با هم دیدار کرده و این پیمان را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای دو کشور امضا کردند.

آمریکا و روسیه تحت این قرارداد جدید، اجازه یافتند حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک مستقر کنند،  حدود ۳۰ درصد کمتر از محدودیت اعمال شده در پیمان استارت که سال ۲۰۰۲ قید شد. نخستین پیمان سال ۱۹۹۱ منعقد شد و سال ۲۰۰۹ منقضی شد.

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه روز گذشته با اشاره به علاقه مندی مسکو به تمدید پیمان استارت-۲ بدون پیش شرط اظهار داشت: ما ترجیح می دهیم آمادگی آمریکا برای تمدید پیمان استارت-۲ را بشنویم.

وی هشدار داد: رد پیمان استارت-۲ پیامدهای بسیار منفی برای کل جهان خواهد داشت.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشنهاد رییس جمهوری روسیه برای تمدید یک ساله و بدون پیش‌شرط پیمان استارت-۲ را "بی‌سرانجام" توصیف کرد.

«رابرت اوبرایان» مشاور امنیت کاخ سفید پیشنهاد «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه برای تمدید یک ساله و بدون پیش‌شرط پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی موسوم به استارت-۲ بین مسکو و واشنگتن را "بی ‌سرانجام" دانست.

وی گفت: آمریکا پیشتر با هدف فرصت دادن به مذاکرات کنترل تسلیحاتی میان واشنگتن و مسکو، پیشنهاد تمدید یک ‌ساله این پیمان را با این شرط که دو قدرت بزرگ اتمی جهان ساخت کلاهک هسته‌ای را در این مدت متوقف کنند، به کرملین داده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =