مسجد تاریخی نجم آباد با بهترین روش مرمت می شود

کرج – ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با اشاره به آسیب دیدگی مسجد تاریخی نجم آباد شهرستان نظرآباد براثر بارش های سال های اخیر، اعلام کرد که مرمت این بنای ارزشمند با بهترین روش و شکل ممکن تا یک ماه آینده انجام می شود.

آسیب دیدگی مسجد تاریخی نجم آباد شهرستان نظرآباد براثر بارش های چند سال اخیر با واکنش های اجتماعی در فضای مجازی همراه شده است.

فریدون محمدی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: دوستداران آثار فرهنگی ، تاریخی و مذهبی نگران نباشند، چرا که اعتبار و تمهیدات لازم برای مرمت این اثر  تاریخی تدارک دیده ایم. 

قدمت تاریخی این مسجد که با خشت و گل ساخته شده  به دوران قاجار برمی گردد و خاستگاه علمای  بزرگی همچون آیت الله نجم آبادی است .

وی ادامه داد: این بنا به لحاظ تاریخی ، اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت است که طی سال های گذشته هیچ اقدامی برای مرمت آن انجام نشده و سقف مسجد به شدت آسیب دیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز بیان داشت:  برنامه طرح مرمتی مسجد تاریخی نجم آباد را با جدیت دنبال کرده ایم و اعتبار لازم نیز برای آن اختصاص داده ایم.

وی افزود: این بنای تاریخی با بهترین شکل ممکن مرمت و بازسازی خواهد شد و جای نگرانی نیست.

محمدی اظهار داشت : ۸۰ درصد سقف و بین ۲۰ تا ۶۰ درصد دیوارهای مسجد تاریخی نجم آباد مرمت می شود  و تا یک ماه آینده کار مرمتی این مکان انجام خواهد شد.

وی ، مساحت مسجد تاریخی  نجم آباد شهرستان نظرآباد را حدود ۱۲۰ مترمربع  اعلام کرد و گفت: ریزش سقف این مسجد جای نگرانی ندارد و قرار است که تمام سقف مسجد بازسازی و مرمت شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش  به مرمت کاروانسرای ینگی امام شهرستان ساوجبلاغ اشاره کرد و افزود: قرار است فرمانداری ساوجبلاغ ، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برای این امر اختصاص دهد.

وی ادامه داد:  طی هماهنگی با فرمانداری ساوجبلاغ چند روستای هدف گردشگری با محوریت جامعه محلی در بخش بوم گردی مشخص می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی البرز گفت : برنامه های ویژه ای برای رونق گرذشگری و بوم گردی در روستای برغان و  سایر روستاهای ساوجبلاغ در آینده نزدیک مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد : قرار است خانه های بوم گردی ، بازارچه صنایع دستی و غذاهای محلی و سنتی در این روستاها فعال شود.

استان البرز دارای ۵۵۰ اثر تاریخی و طبیعی ارزشمند است که حدود ۲۷۱ اثر آنها ثبت ملی شده است.

اکنون عملیات مرمت و ساماندهی تعدادی از این آثار در دست اقدام است.

همچنین به گفته دکتر حسین عسکری فعال فرهنگی و البرزپژوه ، مسجد تاریخی نجم‌آباد شهرستان نظرآباد توسط میرزا عبدالکریم ساوجبلاغی از وزرای فتحعلیشاه قاجار ساخته شده است، البته اهالی منطقه ساخت بنای اصلی این مسجد را مربوط به ۷۰۰ سال قبل می‌دانند.

وی ، مرمت و مقاوم سازی سریع این بنای تاریخی را ضروری دانست .

شهرستان نظرآباد دارای آثار تاریخی ارزشمندی است و نمونه خشت ۹ هزار ساله این شهرستان در مقر سازمان ملل متحد نگهداری می شود. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =