۱۶ هزار تن گردوی خشک در کرمانشاه تولید می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه با اشاره به ۹ هزار و ۹۵ هکتار سطح باغات گردوی استان گفت: برآورد می‌شود امسال بیش از ۱۶ هزار تن گردوی خشک تولید شود.

« منصور احمدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع ۹هزار و ۹۵ هکتار سطح باغات گردو کرمانشاه، هشت هزار و ۲۲۴ هکتار بارور و مابقی هنوز به مرحله باروری نرسیده‌ است.

وی، متوسط عملکرد باغات گردوی استان را ۲ تن گردوی خشک در هکتار عنوان کرد و گفت: براساس برآوردهای اولیه امسال ۱۶ هزار و ۸۳۷ تن گردو در این استان تولید می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه اضافه کرد: بیشترین باغات گردوی استان با هزار و ۴۴۲ هکتار و تولید حدود ۲ هزار تن در شهرستان پاوه قرار دارد.

وی تصریح کرد: باغات گردوی شهرستان پاوه به دلیل استفاده کم باغداران از سم و کود در فهرست باغات با محصولات سالم و پاک است.

برداشت گردو از باغات استان کرمانشاه از اواخر شهریور آغاز و تا اواسط آبان ادامه دارد.

استان کرمانشاه با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۴۳ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

این استان با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در استان کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.