تولید گردو در اشنویه ۳۰ درصد افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه گفت: طی سال زراعی جاری ۸۰ تن محصول گردو از باغ‌های این شهرستان برداشت شده که ۳۰ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

نجم‌الدین احمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم‌اکنون در این شهرستان از مجموع ۴۰۰ هکتار باغ گردو،  ۲۱۰ هکتار باغ‌ گردوی بارور و ۱۹۰ هکتار باغ گردوی غیربارور وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار به صورت میانگین ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم محصول برداشت شود.

وی اضافه کرد: ارقام تولید شده گردو در باغ‌های این شهرستان شامل گردوی "فرنور"، و "چندلر" و "محلی" است.

سرپرست جهاد کشاورزی اشنویه ادامه داد: با توجه به استفاده از گونه‌های جدید بارور گردو و ارقام دیرگل و زودبارده و مقاوم به سرما تولید گردو در این شهرستان افزایش یافته ‌است.

 وی اظهار داشت: با توجه به اینکه سرمازدگی باغ‌های گردوی امری شایع است، کاشت ارقام پیوندی باعث افزایش تولید و مقاومت در برابر سرمازدگی می‌شود.

اشنویه دارای۱۳ هزار هکتار باغ با تولید بیش از ۱۲۰ هزار تن سیب «رد» و «گلدن» و سایر ارقام ( ردمریکال ،گالا، گرانی اسمیت و فرانسه ) و ۴۰ هزار تن انواع میوه هسته‌دار شامل هلو، گیلاس، آلبالو، شلیل، آلوشابلون، زردآلو و گوجه است. 

اشنویه از جمله شهرستان‌های مرزی آذربایجان‌غربی است که با داشتن هزار و ۴۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا یکی از مناطق حاصل‌خیز و مستعد جهت پرورش انواع محصولات کشاورزی به شمار می‌رود. 

شرایط ویژه آب و هوایی، اشنویه را به یکی از قطب‌های مهم باغداری آذربایجان‌غربی تبدیل کرده ‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =