دموکرات‌های کنگره با ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا مخالفت کردند

تهران- ایرنا- رهبران دموکرات‌ها سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ادعای مدیر اطلاعات ملی این کشور مبنی بر دخالت ایران در انتخابات مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «نانسی پلوسی» رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه با اشاره به نشست توجیهی که با مقام‌های اطلاعاتی کشورش داشت، اظهارات این مقام‌ها درباره تلاش ایران برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را رد کرد.

پلوسی مدعی شد که ایران در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «بازیگری بد» است، اما او در عین حال روسیه را متهم اصلی دخالت در انتخابات ایالات متحده دانست.

وی گفت: همه آنچه ما اینجا در عرصه عمومی شاهد بوده‌ایم، اظهاراتی را که دیروز [از زبان مقام‌های اطلاعاتی] شنیدیم، توجیه نمی‌کند. اینجا روسیه متهم اصلی است. براساس آنچه ما در عرصه عمومی می‌بینیم، ایران بازیگری بد است، اما به هیچ وجه همتراز [روسیه] نیست.

همچنین نشریه هیل گزارش داد که «چارلز شومر» رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا گفت که اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای که «ریچارد رتکلیف» مدیر اطلاعات ملی این کشور در نشست روز چهارشنبه در اختیار کنگره گذاشت، نشان می‌دهد که ایران در پی آسیب زدن به «دونالد ترامپ» رییس جمهوری کنونی نیست.

شومر گفت: من عصر چهارشنبه اطلاعات طبقه‌بندی شده را دریافت کردم و نمی‌توانم جزئیات آن را شرح بدهم، اما می‌توانم بگویم که برای مشخص شد که نیت ایران در این مورد، و روسیه در موارد بسیاری، اساسا تضعیف اعتماد به انتخابات آمریکا است.

به گزارش ایرنا، «جان رتکلیف» مدیر اطلاعات ملی و «کریس ری» مدیر اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری اعلام کردند: هر کشوری که در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا دخالت کند هزینه‌اش را پرداخت می‌کند.
آنها گفتند که به رغم اقدامات ایران و روسیه، آمریکایی‌ها یقین داشته باشند که آرای آنها شمارش خواهد شد. این مقام‌های آمریکایی همچنین ادعا کردند که ایران مسئول ارسال ایمیل‌هایی برای مرعوب کردن رای‌دهندگان و ایجاد تفرقه در چند ایالت آمریکا است.
این کنفرانس خبری در حالی برگزار شد که گفته می‌شود رای‌دهندگان دموکرات در دستکم چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا ایمیل‌های تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: در پی انتشار برخی ادعاهای بی‌اساس مقامات رژیم آمریکا در خصوص دخالت سایر کشورها در انتخابات پیش رو در این کشور، سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا در ایران صبح امروز از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه احضار شد.

در ماه‌های اخیر، آمریکایی‌ها بارها بدون ارائه اسناد ایران، چین و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) متهم کرده‌اند.
پیشتر «چاد ولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا به سناتورها گفته بود که ایالات متحده با تهدید دخالت روسیه، چین و ایران در انتخابات روبرو است.
«بیل اوانینا» مدیر مرکز ملی ضدتروریسم و امنیت نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که چین، ترامپ را «غیرقابل پیش‌بینی» می‌داند و امیدوار است وی در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر پیروز نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =