وزارت راه و شهرسازی ۶۲ هزار میلیارد تومان به طرح ملی مسکن کمک کرد

کرمان - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: این وزارت اراضی را به ارزش ۶۲ هزار میلیارد تومان (به جز تفاهم‌نامه‌های این وزارت) به اجرای طرح اقدام ملی مسکن در کشور کمک کرده است.

به گزارش ایرنا، محمود محمودزاده شبانگاه پنجشنبه در دیدار با استاندار کرمان در محل استانداری افزود: سایر وزارتخانه‌ها مسکن را یک کالای بنیان گذار خانواده بدانند و از صاحب‌خانه شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه حمایت کنند.

وی اظهار داشت: وزیر راه و شهرسازی اواخر سال گذشته به استان‌ها نامه‌ای ارسال کرد که کمیته‌ای برای تامین زمین طرح‌های ملی مسکن در سراسر کشور ‌تشکیل شود که این وزارت برای تامین زمین ۹ روش اعلام کرده و همچنین پیشنهادات جدید را می‌پذیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: یک میلیون مسکن باید طبق قانون برنامه ششم توسعه و برنامه جهش تولید سالانه تولید شود لذا تامین اراضی مورد نیاز این طرح‌ها در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

وی بیان داشت: در راستای سهولت اجرای طرح اقدام ملی مسکن بسیاری از اختیارات وزرات راه و شهرسازی به شورای مسکن استان‌ها واگذار شده که براساس ظرفیت‌های هر منطقه عمل شود.

وی افزود: برخی از شهرهای استان کرمان با مشکل تامین زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن مواجه شده‌اند و به‌ دستور وزیر راه و شهرسازی و طبق قانون جهش تولید اراضی دولتی واگذار شده به شرکت‌ها را باید پس بگیریم و ریاست جمهوری نیز در این راستا دستور کتبی و شفاهی صادر کرده و مدت ۲ ماهه برای انتقال سند این اراضی به سازمان ثبت اسناد کشور داده شد.

محمودزاده عنوان کرد: انبارهای شرکت نفت و سیلو و دیگر ساختمان‌های بدون استفاده دولت در شهر کرمان تملک شود که این زمین‌ها نیاز به تامین زیرساختی ندارند و همچنین می‌توان از اراضی ملی درون محدوده شهر برای اجرای طرح ملی مسکن بهره‌برداری شود.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی با وزارت نیرو و جهادکشاورزی برای تامین مسکن کارکنان این وزارت‌خانه‌ها توافق و تفاهم کرده و بنا شد به ازای واگذاری هر قطعه زمین به ما، مسکن تا سقف ۵۰ درصد پرسنل واجد شرایطشان را تامین کنیم لذا این طرح در استان کرمان نیز برای طرح‌های توسعه مسکن قابلیت اجرا دارد. 

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: سازمان برنامه و بودجه هیچ اعتباری با توجه به شرایط اقتصادی دولت به طرح اقدام ملی مسکن تخصیص نداده لذا از روش‌های متفاوتی برای تامین منابع این پروژه استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی بیش از یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان طی ۲ سال گذشته به وزارت نیرو کمک کرده‌ که در این راستا می‌توان بخشی از اعتبار مورد نیاز طرح انتقال آب به زمین‌های پیشنهادی اقدام ملی مسکن در شهر کرمان در قالب تبصره هشت می‌توانیم کمک کنیم و انتقال آب به این زمین ها حدود ۳۴۰ میلیارد تومان هزینه خط انتقال آب و مخزن دارد.

وی تصریح کرد: باید تمام خدمات براساس قانون به اراضی درون محدوده شهری داده شود و طرح مسکن مهر تسهیلات با کارمزد کم از خط اعتبار دولت اعطا می‌شد اما طرح اقدام ملی مسکن مصوبه هیات دولت را دارد و قیمت زمین را بدون دریافت سود ۱۰ ساله قسط بندی کردیم و این کمک پنهان بسیار بیش از تسهیلات مسکن مهر محسوب می‌شود.

محمودزاده گفت: مقرر شد که در سال ۹۷ به احیا ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسود تسهیلات پرداخت شود که پس از سه سال ۲ تا ۲۰ درصد از این اعتبارات به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شد و طرح احیای بافت فرسوده با سرعت پایین اجرا می‌شود.

وی بیان داشت: اراضی مرغوب استان‌ها با زمین‌های نیمه مرغوب تهاتر شود تا مشکل ارائه خدمات به این زمین‌ها رفع شود و تصمیم‌گیری در این حوزه با مصوبه دولت به استان‌ها تفویض خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزودد: براساس آخرین آمار در ۲۷ مرکز استان قیمت هر متر مسکن کمتر از ۱۰ میلیون تومان است لذا آپارتمان متری ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان در شهر سیرجان با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت پذیرفته نیست.

وی خاطرنشان کرد: مصوب شهرک‌سازی نیز برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن اعلام شده و وزارت راه و شهرسازی از هر اقدامی برای رفع مشکل مسکن در استان‌ها حمایت می‌کند و در حال حاضر مجوز احداث ۳۶ شهرک در کشور صادر شده و ظرف سه ماه آینده به کرمان نیز مجوز احداث شهرک داده می‌شود و همچنین از ظرفیت روستاهای منفصل از شهرها نیز می‌توان بهره برد.

وی بیان داشت: تمام بخش‌ها در برابر مشکلات مسکن در حد توان باید بخشی از مشکل را رفع کنند و در این راستا طرح اقدام ملی مسکن را آغاز کردیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومان قطعی به طرح اقدام ملی مسکن داده می‌شود و پیشنهاد پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبارات رفته و پیشنهاد کاهش سود را نیز دادیم.

وی ادامه داد: در راستای کاهش هزینه‌ها سنگ مورد نیاز طرح اقدام ملی مسکن از معدن و میلگرد با قیمت ارزان تامین می شود زیرا باید به شرایط فعلی کشور و مردم توجه کنیم.

وی با بیان اینکه با وجود قطع اقتصاد نفتی، آینده کشور همین است گفت: خرداد ۹۹ رشد جمعیت منفی را داشتیم و ۲ و نیم میلیون نفر ایرانی از سن ازدواج عبور کرده و اکنون بالاترین آمار خود سرپرست خانوار را داریم که حتی ازدواج نکردند.

محمودزاده تصریح کرد: مقام معظم رهبری و بسیاری افراد برای جمعیت هشدار می دهند که این امر ریشه در تامین مسکن دارد و دولت نفتی پولدار دیگر وجود ندارد لذا گام به گام باید برای صاحب‌خانه کردن مردم پیش برویم و در بخش حمایتی دولت به مردم کمک می کند.

وی افزود: ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را با شیوه‌های دیگر اجرا می کنیم و در طرح اقدام ملی مسکن تنوع بسیار در تامین زمین، تنوع سازنده های توانمند از جمله شرکت‌های تعاونی، انبوه ساز و مردم می‌توانند مشارکت کنند که تمامی گروه‌ها و دهک های مختلف از قافله عقب نمانند.

وی بیان داشت: درخواست تهاتر اراضی شهرداری کرمان با مصوبه دولت قابل اجرا است و سازمان ملی زمین و مسکن نمی تواند زمینی برای معاوضه بدون مصوبه تهاتر کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =