معاون وزیر بهداشت: داروهایی جدید برای درمان کرونا به کار گرفته می‌شود

شیراز - ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان داشت: داروهای جدید برای کارآزمایی بالینی با تصمیم سازمان بهداشت جهانی وارد مطالعه و جایگزین داروهای بی اثر در برابر کرونا خواهد شد.

رضا ملک زاده روز پنجشنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز که به صورت از راه دور در شیراز برگزار شد افزود: مطالعه  جهانی Solidarity Clinical Trial for Covid -۱۹ Treatments که با مشارکت بیش از ۱۱ هزار بیمار بستری مبتلا به کووید -۱۹ بستری در حدود ۵۰۰ بیمارستان از ۳۰ کشور از شش منطقه جهان از جمله ایران (۳۵۰۰ بیمار از ۲۹ بیمارستان) صورت گرفته نشان داد داروهای کنونی نه تنها هیچ تاثیری در بهبود بیماران بستری مبتلا به کووید -۱۹ و کاهش طول بستری یا مرگ و میر آنها نداشته بلکه وضعیت بهبودی بیمارانی که درمان‌های ذکر شده را دریافت نکرده بودند همانند بیماران دریافت کننده این رژیم‌های درمانی بوده است.

ملک زاده افزود: با گذشت حدود ۸ ماه از انجام بزرگترین مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان بیماری کووید -۱۹ نتایج نهایی بررسی‌ها بر روی اولین گروه از بازوهای درمانی تحت کارآزمایی بالینی اعلام شد که بر اساس آن چهار داروی ضد ویروس «رمدسیویر»، «لوپیناویر»، «اینترفرون - بتا» و «هیدروکسی کلروکین» تاثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در بیمارستان نشان ندادند.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران در حال اجرای یک طرح تحقیقاتی با همکاری چند کشور است و مطالعاتی را بر روی داروهایی مانند Famotidin (داروی معده) ، Acalabrutini (داروی ضد سرطان) و سوفوسبوویر و داکلاتاسویر (ترکیب دارویی ضد ویروس هپاتیت سی) برای درمان بیماران مبتلا به علائم متوسط بیماری کووید -۱۹ که نیازی به بستری در بیمارستان و تهویه مکانیکی ندارند انجام می‌دهد.

وی همچنین با اشاره به اینکه ایران در جایگاه نخست «مشارکت بیماران» در «مطالعه کارآزمایی بالینی سازمان بهداشت جهانی برای درمان کووید ۱۹» ایستاده است گفت: با اجرای مطالعه بزرگ کارآزمایی بالینی درمان کووید -۱۹ سازمان بهداشت جهانی و اعلام  نتایج آن طی روزهای گذشته، ایران در بین ۳۰ کشور همکار مطالعه، بر سکوی نخست « جلب مشارکت بیماران» قرار گرفت.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین یکی از رسالت های جامعه پزشکی و دست اندرکاران بهداشت و سلامت را تحقق صلح و پیشگیری عنوان کرد و گفت: امیدواریم با این رسالت بتوانیم شاهد جامعه ای عاری از خشونت باشیم.

  ملک زاده  افزود: شیراز سمبل صلح و دوستی بوده و کنگره بین المللی سلامت برای صلح نیز در این شهر اجرا شده که صدای صلح و دوستی و زندگی عاری از خشونت در این کنگره ها بیان می شود.

او در این نشست در خصوص پاندمی کرونا، عدم حفاظت محیط زیست، از بین بردن جنگل ها در ایران و سطح جهان، تغییرات آب و هوایی، تجارت حیوانات وحشی، توضیحاتی ارایه داد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد تا با تلاش بتوانیم صلح و دوستی در ایران را تقویت کرده و در جهان گسترش دهیم تا بشر دیگر دچار جنگ و خشونت نشود و سلامت مردم حفظ شود.

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری فارس نیز در این نشست، ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری کنگره بین المللی سلامت برای صلح که تاثیر بسیاری در جامعه دارد، گفت: باید با نگاه ویژه به دو مقوله سلامت و صلح، آن را در قالب گفتمان در جامعه نهادینه کرد، البته لازم است به الزامات نهادینه کردن آن هم توجه داشت و پس از آن آثارش را در رفتار انسان ها شاهد هستیم.

 حجت اله رضایی  افزود: نهادین کردن صلح دوستی، با بستر سازی و تغییر برخی سیاست ها و حرکت در مسیر سلامت میسر است.

وی با اشاره به دین مبین اسلام و آیات قرآن و از منظر تاریخی و زوایای مختلف، ادامه داد: انسان ها نیاز به صلح و دوستی داشتند و بهترین مسیر که به مقصد صلح و دوستی می رسد، عبور از پل سلامت است، زیرا این سلامت است که انسان ها برای بقا و حیات خود به آن توجه می کنند.

مدیر کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشور استانداری فارس با اعلام حمایت مجموعه استانداری از برگزاری این کنگره ها و استمرار آن، اظهار کرد: شیراز می تواند پیش قراول در صلح و دوستی در منطقه گام بر دارد.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح نیز در این نشست گفت: نخستین کنگره بین ‌المللی سلامت برای صلح در سال ۹۷ توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری سازمان جهانی بهداشت، یونیسف، یونسکو، صلیب سرخ جهانی، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و استانداری فارس با ارائه مقالات ارزنده از سوی اساتید و پژوهشگرانی از ایران و سایر کشورها برگزار شد.

 علیرضا صالحی  راه اندازی دبیرخانه دائمی سلامت برای صلح، تشکیل گروه های ایرانی و خارجی در شبکه های اجتماعی، حفظ و تقویت ارتباط با اساتید خارجی و صاحبنظران، برگزاری جشنواره عکس و کاریکارتور را از جمله فعالیت های دبیرخانه دائمی سلامت برای صلح پس از برگزاری نخستین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح همچنین از راه اندازی مرکز تحقیقات صلح و سلامت در شیراز در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: لازم است رسانه ها برای تقویت گفتمان صلح و دوستی برای آگاهی افکار عمومی کمک کنند و امیداریم با پیشینه دینی و فرهنگی ایران اسلامی، این فرهنگ در کشور تقویت شود.

وی ادامه داد: دومین کنگره بین‌المللی سلامت برای صلح در راستای تقویت و تثبیت این حرکت ارزنده علمی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی و در پاسخ به نیازهای مهم بشری در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاونت تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت امور خارجه در تاریخ ۲۱ تا ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹ به صورت ویدئو کنفرانس در شهر شیراز برگزار می شود.

  صالحی اضافه کرد: همکاری های بین المللی و صلح، آموزش پزشکی و صلح، اخلاق پزشکی و صلح، نقش نظام های ملی سلامت در صلح، سلامت روان و صلح، شبکه سازی سازمان های غیردولتی برای صلح، اپیدمیولوژی و صلح، ژورنالیسم پزشکی و صلح، دیپلماسی سلامت از طریق سلامت، از محورهای این کنگره به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها