هشت میلیون روستایی از آب شرب پایدار برخوردار شدند

گنبدکاووس - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه آب و فاضلاب کشور طی چند سال اخیر انجام شده است، تصریح کرد: با آغاز فعالیت این دولت درسال ۹۲ تنها ۹۰۰ هزار نفر روستایی از آب شرب سالم و پایدار برخوردار بودند که این رقم اکنون به هشت میلیون نفر افزایش یافته است.

قاسم تقی‌زاده خامسی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های حوزه وزارت نیرو به ارزش هشت هزار و ۸۳ میلیارد ریال در استان گلستان که به صورت متمرکز در شهرستان آزادشهر برگزار شد، اظهار داشت: البته دولت مدعی نیست که همه روستاها از نعمت آب شرب سالم برخوردارند اما همین اقدامات انجام شده باتوجه به کاهش درآمد دولت و مشکلات و تنگناهای مالی سال‌های اخیر قابل تقدیر است.

وی با نارضایتی از برخی افراد که فقط مشکلات را مطرح می‌کنند، گفت: البته بیان مطالبات مردم خوب است اما باید در کنار آن اقدامات انجام شده و برخورداری‌ها نیز گفته شود تا کسی فکر نکند که هیچ کاری برای مردم انجام نشده است.

به گفته تقی زاده خامسی، بیان صرف مطالبات و نگفتن اقدامات انجام شده، ظلم به مردم و حکومت است و بیشتر کام ملت را تلخ می‌کند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه از ۶ هزار روستای سیستان و بلوچستان در ابتدای انقلاب فقط ۱۹۰ روستای آن (معادل هفت درصد) آب شرب سالم داشتند اما اکنون ۷۲ درصد روستاهای این استان از نعمت آب شرب سالم برخوردارند.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو همچنین یادآور شد که در ابتدای انقلاب فقط چهار تصفیه‌خانه فاضلاب و ۲۷ دستگاه آب شیرین‌کن در کشور داشتیم اما اکنون افزون بر ۲۰۰ تصفیه خانه فاضلاب و حدود ۱۶۰ دستگاه آب شیرین‌کن داریم.

تقی زاده خامسی افزود: افرادی که فقط  ۳۰ درصد تلخی باقی‌مانده مشکلات و کمبودها را بیان می‌کنند، بهتر است منصفانه ۷۰ درصد شیرینی اقدامات انجام شده را نیز در کنار آن بگویند.

وی درخصوص مشکلات آب شرب آزادشهر و اجرای طرح جمع آوری فاضلاب این شهر نیز گفت: تا پایان دولت مرحله نخست تصفیه خانه فاضلاب این شهر به بهره‌برداری و بخش زیادی از مشکل آب شرب شهرستان رفع خواهد شد.

همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان نیز در این مراسم گفت که از مجموع افتتاح یا آغاز عملیات اجرایی هشت هزار و ۸۳ میلیارد ریالی طرح‌های حوزه وزارت نیرو در این استان ۵۵۰ میلیارد ریال آن دربخش آب و فاضلاب است.

بهزاد هرمزی افزود: این میزان پروژه در قالب "پویش الف ب ایران" وزارت نیرو افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و تا پایان امسال نیز ۷۱۰ میلیارد ریال پروژه دیگر در بخش آب و فاضلاب دو شهرستان آزادشهر و رامیان افتتاح خواهد شد.

نماینده مردم دو شهرستان آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم که استاندار گلستان هم در آن حضور داشت، در سخنانی خواستار توجه ویژه وزارت نیرو برای رفع مشکلات آب شرب شهری و روستایی این دو شهرستان از محل اعتبارات ملی شد.

به گزارش ایرنا، معاون آب و آبفای وزیر نیرو همچنین قبل از این مراسم از تصفیه خانه فاضلاب در دست ساخت شهر ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس نیز دیدن کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها