زمزمه‌هایی از رای مخالف عربستان علیه پاکستان در اجلاس FATF

اسلام‌آباد - ایرنا - منابع دیپلماتیک در پاکستان خروج این کشور از «فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) را دشوار می‌دانند، در حالی‌که زمزمه‌هایی نیز از رای مخالف سعودی‌ها علیه پاکستان به عنوان متحد نزدیک این کشور شنیده می‌شود که واکنش دولت اسلام‌آباد را به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز پنجشنبه گزارش‌هایی‌ مبنی بر مخالفت ریاض با تلاش اسلام‌آباد برای خروج از لیست خاکستری «اف‌ای‌تی‌اف» منعکس کردند که البته وزارت امور خارجه پاکستان آن را تایید نکرد.

منابع خبری نوشتند: مراجع دیپلماتیک خروج فوری پاکستان از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی پس از نشست فعلی این گروه را مشکل دانسته و اعلام‌ کرده‌اند که پاکستان ممکن است تا ماه ژوئن ۲۰۲۱ همچنان در این فهرست بماند.

در عین حال زمزمه‌های مربوط به رای مخالف عربستان علیه پاکستان در نشست اف‌ای‌تی‌اف سروصدای زیادی در این کشور به پا کرده و واکنش رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی در پاکستان باعث شد تا وزارت امور خارجه این کشور بیانیه‌ای در این خصوص صادر کند.

بنابر بیانیه امروز وزارت امور خارجه پاکستان که یک نسخه آن نیز در اختیار دفتر ایرنا در اسلام‌آباد قرار گرفت، این کشور گزارش برخی از رسانه‌های درباره نقش ریاض در جلسه گروه ویژه اقدام مالی را نادرست می‌داند.

در این بیانیه با اشاره به آنچه که روابط محکم و نزدیک پاکستان و عربستان و حمایت متقابل در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی عنوان شده، آمده است: گروه ویژه اقدام مالی پس از پایان جلسه عمومی خود و ارزیابی روند پیشرفت پاکستان در بحث اجرای تمهیدات این گروه، برنامه آتی خود را اعلام‌ خواهد کرد.

پاکستان از یکسال گذشته در راستای عمل به تمهیدات گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) و عبور از خطر قرار گرفتن در «لیست سیاه»، قوانین ملی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پول‌شویی را سخت‌تر کرد.

دولت پاکستان پس از قرارگرفتن این کشور در لیست خاکستری گروه اف‌ای تی اف، طی دو سال گذشته اقدامات مختلفی برای اجرای تمهیدات گروه ویژه اقدام مالی در دستور کار قرار داده و همزمان نسبت به آنچه که اسلام‌آباد تلاش برخی از کشورها در FATF با هدف ابقای پاکستان در لیست خاکستری و یا قرار گرفتن این کشور در لیست سیاه می‌خواند، نگران است.

پاکستان اوایل تیر ماه امسال ادعای تمدید حضور این کشور در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی به دلیل ناکامی در اجرای تمهیدات این نهاد بین‌المللی را تکذیب کرد و نسبت به هرگونه تلاش برای سیاسی کردن فرآیند اف‌ای‌تی‌اف هشدار داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =