بیمه سلامت ۳۸۰ میلیارد تومان در کرمانشاه هزینه مقابله با کرونا کرده ‌است

کرمانشاه – ایرنا- مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه گفت: بیمه سلامت از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان تاکنون ۳۸۰ میلیارد تومان برای مقابله با این بیماری مهلک قرن هزینه کرده‌ است.

به گزارش ایرنا؛ "کیومرث مظفری" روز پنجشنبه در نشست شورای اطلاع‌رسانی بیمه سلامت استان در سرسرای اجتماعات بیمه سلامت کرمانشاه، افزود: بیمه سلامت ۹۰ درصد هزینه درمان بیماران بستری و ۷۰ درصد هزینه درمان بیماران سرپایی کرونایی زیرپوشش بیمه «صندوق کارکنان دولت»، «صندوق روستاییان و عشایر»، «صندوق بیمه همگانی رایگان»، «صندوق ایرانیان» و «صندوق سایر اقشار» را متقبل می‌شود.

او اضافه کرد: بیمه سلامت استان به طور میانگین برای هر بیمار مبتلا به کرونا چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه کرده است.

مظفری همچنین از صدور ۲۴ ساعته دفترچه بیمه سلامت برای بیماران مبتلا به کرونا که فاقد بیمه هستند خبر داد، گفت: بیمه سلامت کمتر از یک روز برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای پس از ثبت نام در سامانه آزمون وسع، دفترچه بیمه صادر می‌کند و آنها از خدمات درمانی این بیمه از همان لحظه برخوردار می‌شوند.

بیمه سلامت هزینه‌ها را به روز تسویه می‌کند

مظفری در ادامه بیان داشت: بیمه سلامت در سال جاری با توجه به زحمات و تلاش جهادگونه کادر درمانی در مقابله با بیماری کرونا، مطالبات پزشکان، داروخانه‌ها، مراکز رادیولوژی، تصویربرداری، کلینیک‌ها و پاراکلینیک‌ها و مراکز درمان طرف قرارداد که به سیستم الکترونیکی متصل‌اند (تا پایان شهریور) و به روز تسویه کرده ‌است.

این مقام مسئوول با قدردانی از جامعه پزشکی و کادر درمان استان در مقابله با بیماری کرونا، افزود: مطالبات پزشکان، داروخانه ها و مراکز درمانی که هنوز به صورت کاغذی انجام می‌شود در کنار  هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی تا پایان تیر و ۷۰ درصد مطالبات بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی تا خرداد پرداخت شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه اضافه کرد: به طور میانگین ۷۴ درصد داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیک طرف قرداد و ۸۶ درصد مطب‌های پزشکی به سیستم نسخه‌نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی متصل هستند.

مظفری افزود: ۱۰۰ درصد بیمارستان‌های علوم پزشکی و ۵۰ درصد بیمارستان‌های خصوصی به سیستم تبادل اطلاعات اسناد الکترونیکی( پرونده الکترونیکی) در استان متصل‌اند و کرمانشاه از این نظر در کشور پیشگام است.

وی همچنین گفت: در ۶ ماه سپری شده از سال جاری بیش از ۱۶۰ هزار نسخه الکترونیکی در مطب‌های طرف قرارداد و ۶۲ هزار پرونده الکترونیکی در بیمارستان‌های استان برای افراد زیرپوشش تشکیل شده است.

مظفری اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۷۲ هزار نفر در سامانه آزمون وسع ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۶۸ هزار نفر از آنها دهک‌بندی شده‌اند.

وی  همچنین افزود: از این تعداد برای ۸۱ هزار نفر دفترچه صادر شده که ۷۱ هزار نفر از آنها دفترچه رایگان صادر شد زیرا جز دهک ها اول تا سوم بودند و برای هشت هزار و ۵۰۰ نفر ۵۰ درصد هزینه اخذ شد، زیرا جزو دهک چهارم در سامانه آزمون وسع تشخیص داده شدند.

به گفته مظفری کسانی که به تشخیص سامانه آزمون وسع اعتراض دارند می‌توانند دوباره ثبت نام کنند.

بیمه سلامت کرمانشاه ۲ هزار و ۲۲۰ بیمار خاص زیرپوشش دارد 

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره  به هفته بیمه سلامت در تقویم کشور، گفت: در استان ۲ هزار و ۲۲۰ بیمار خاص مانند بیماران هموفیلی، کلیوی، ام اس و تالاسمی زیر پوشش بیمه سلامت هستند و ماهیانه برای بستری و درمان آنها ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود.

مظفری همچنین افزود: ۶۰۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر استان، تمام مددجویان سازمان بهزیستی و کمیته امداد استان، افراد مجهول الهویه، معتادان متجاهر، اتباع خارجی و زندانی‌ها زیرپوشش بیمه همگانی قرار دارند و بیمه سلامت هزینه بستری و درمان آنها را به مراکز درمان پرداخت می‌کند و این از خدمات درخشان نظام جمهوری اسلامی است که بیمه همگانی برای همه افراد جامعه برقرار کرده در حالی که خیلی از کشورهای پیشرفته از آن محروم هستند.

او همچنین به اجرای طرح پزشک خانواده در جامعه روستایی استان خبر داد و گفت: در طرح پزشک خانواده ابتدا پزشک بیماران را با توجه به آموزشی که دیده‌اند معاینه می‌کند و در صورت نیاز آنها به مطب پزشکان متخصص و بیمارستان‌ها ارجاع می دهند.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه در پایان به مناسبت روزهای هفته سلامت در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در این هفته بیمه سلامت استان کرمانشاه برنامه‌های مانند بیمه سلامت و سامانه الکترونیکی و هوشمندسازی در ارستای ارتقا نسخه نویسی، نسخه پیچی الکترونیکی و همچنین تبادل اطلاعات اسناد پزشکی بیماران به صورت الکترونیکی برای بیماران بستری در بیمارستان‌ها برگزار می‌کند.

مظفری  در ادامه به اجرای برنامه‌های بیمه سلامت و مقابله با بیماری کرونا و محافظت از بیمه‌شدگان، بیمه سلامت و روستاییان و عشایر، بیمه سلامت تامین اعتبارات و بیمه سلامت و مشارکت‌های اجتماعی و سمن‌ها اشاره کرد.

بیمه سلامت کرمانشاه، یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر یعنی ۶۰ درصد از جمعیت استان را در قالب پنج صندوق بیمه‌ای شامل، «صندوق کارکنان دولت»، «صندوق روستاییان و عشایر»، «صندوق بیمه همگانی رایگان»، «صندوق ایرانیان» و «صندوق سایر اقشار» زیرپوشش دارد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

۷۷۸ بیمار کرونایی در کرمانشاه بستری هستند

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با اعلام اینکه🟡در شبانه‌روز گذشته ۸۳ مورد بیمار مثبت بستری و ۲۷۲ بیمار مثبت سرپایی در استان شناسایی شدند، گفت: اکنون ۷۷۸ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

«مهدی محمدی» افزود:🟡همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱۱ بیمار جدید با علائم بیماری کرونا در استان بستری و ۱۴۰ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

او همچنین تعداد موارد فوت با ابتلای قطعی در ۲۴ ساعت گذشته در استان را نیز ۱۲ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد هشت نفر در شهرستان کرمانشاه، ۲ نفر کنگاور، یک نفر اسلام آباد غرب و یک نفر در هرسین جان خود را از دست دادند.

او مجموع جان باختگان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون در استان را ۷۸۵ نفر اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =