سخنگوی کرملین: حضور ترکیه در مذاکرات قره باغ بستگی به توافق ایروان و باکو دارد

مسکو - ایرنا - «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه تاکید کرد که مشارکت ترکیه در مذاکرات حل و فصل مناقشه «قره باغ» فقط با توافق مشترک باکو و ایروان امکان‌پذیر است.

به گزارش ایرنا، پسکوف روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: مشارکت آنکارا کاملاً به اراده سیاسی طرف‌های درگیر یعنی جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بستگی دارد و نقش واسطه ترکیه فقط با رضایت دو طرف امکان‌پذیر است.
وی خاطرنشان کرد که توافقاتی که قبلاً درباره آتش‌بس در قره باغ صورت گرفت، هنوز توسط ایروان و باکو رعایت نشده است.
ترکیه خواستار حضور در مذاکرات آتی ایروان و باکو شده است . رئیس جمهوری آذربایجان نیز ترکیه را به عنوان کشور قدرتمندی وصف کرده که باید حتماً در مذاکرات آتی بین باکو و ایروان حضور داشته باشد، حال آن که مانع اصلی این خواسته خود ارمنستان است.
وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز ۱۱ ماه اکتبر(۲۰ مهر) در مذاکراتی طولانی که با وساطت وزیر خارجه روسیه در مسکو برگزار شد، به توافق برای آتش‌بس در قره باغ دست یافتند، اما این آتش‌بس بارها از سوی طرف‌های درگیر نقض شده و دو طرف یکدیگر را به نقض آن متهم کرده‌اند.

اوضاع در منطقه قره باغ از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha