یک هزار مگاولت آمپرترانس جدید ماهانه وارد مدار می‌شود

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) گفت: تا پایان سال ماهانه به طور متوسط یک هزار مگاولت آمپرترانس جدید وارد مدار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، "مصطفی رجبی مشهدی" روز پنجشنبه در مراسم افتتاح هفتمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ایران که به صورت آنلاین برگزار شد، افزود: سالانه به ۹ هزار مگاولت آمپر ظرفیت جدید ترانسفورماتوری در کشور نیاز است و براین اساس تا پایان امسال به طور متوسط ماهانه یک هزار مگاولت آمپر ترانس وارد مدار خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۶۵ ترانس با ظرفیت دو هزار و ۸۲۰ مگاولت آمپر با عمر بالای ۵۰ سال در کشور وجود دارد.

سخنگوی صنعت برق افزود: همچنین ۲۲۵ ترانس با ظرفیت ۱۵ هزار و ۲۳۱ مگاولت آمپر با عمر بین ۴۰ تا ۵۰ سال وجود دارد که با پایش دقیق و تعمیر به موقع می توان نرخ بالای خرابی ترانسفورماتورها را کاهش داد. نیاز به توسعه سالانه حداقل ۹ هزارمگاولت آمپر ترانس انتقال و فوق توزیع در کشور وجود دارد.

رجبی مشهدی درباره اهداف و ضرورت های مدیریت دارایی های فیزیکی ترانسفورماتورهای قدرت گفت: این نوع مدیریت شیوه ها و فرآیندهای خاصی را شامل می شود که از طریق آن ها دارایی ها، هزینه ها، ریسک ها و عملکرد آنها در  چرخه عمر دارایی ها با هدف تحقق برنامه استراتژیک سازمانی به طور بهینه و پایدار بهره برداری و اداره می شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر ادامه داد: کاهش حوادث و تداوم فرایند تولید تا مصرف، کاهش سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از سرمایه ها کاهش هزینه ها و افزایش درآمد جلوگیری از فرسودگی زودرس و افزایش طول عمر تجهیزات در این نوع مدیریت دنبال می‌شود.

وی درباره وضعیت بارگیری پست های انتقال گفت: هم اکنون ۲۹درصد از کل ظرفیت ترانسفورماتور ها با بیش از ۷۰ درصد ظرفیت اسمی و ۱۸ درصد از کل ظرفیت ترانسفورماتورها، با  کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت اسمی بارگیری می شود.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: با جابه جایی تنها نیمی از این ظرفیت، یک هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان صرفه  اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر برضرورت هوشمندسازی  ترانسفورماتورها تاکید کرد و گفت: با هوشمندسازی شبکه و اتوماسیون و بکارگیری حفاظت ویژه می توان افزایش ضریب بهره برداری تجهیزات موجود و مدیریت دارایی را پیگیری کرد.
رجبی مشهدی با اشاره به محدودیت سرمایه، روند فرسودگی و پیری تجهیزات ادامه داد: با وجود همه این چالش ها، نیاز به سرمایه گذاری جدید بر ای پاسخگویی به نیاز مصرف با رویکرد نوین مدیریت دارایی اجتناب ناپذیر است.

وی افزود: روند نگهداری ترانسفورماتورهای قدرت نیز باید از وضعیت سنتی به مکانیزه و هوشمند تغییر یابد.

توانمندی ایران در ساخت و تعمیر ترانسفورماتورها 

آرش آقایی فر  دبیر هفتمین کنفرانس بین المللی ترانسفورماتور ایران هم در این مراسم گفت : از بین ۱۲۵ مقاله ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس، ۲۲ مقاله پذیرفته و ارائه می شود.

وی  درباره توانمندی کشورمان در زمینه ساخت و تعمیرات انواع ترانسفورماتور قدرت و توزیع گفت: به دلیل تحریم ها قادر به استفاده از بازار بین المللی نیستیم و به داخل کشور محدود شده ایم. متخصصان ایرانی به فناوری تولید و بازسازی انواع ترانسفورماتورهای توزیع و قدرت برق دست یافته اند و از این نظر جزو متخصصان برگزیده در منطقه محسوب می شوند.

دبیر کنفرانس اظهار امیدواری کرد؛ برگزاری این رویداد بتواند در توسعه این صنعت و ارائه راهکارهایی برای رفع چالش های پیش رو، مفید واقع شود.
آقایی فر خاطرنشان کرد: با ارائه بازخورد حاصل از مقالات و تبادل تجربیات دوره های پیشین کنفرانس به سازندگان ترانسفورماتور، سعی در انتقال دانش فنی وتجربیات بهره برداران به سازندگان شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =