آبخیزداری از فرسایش سالانه ۹ تن خاک در هکتار جلوگیری می‌کند

شیراز- ایرنا- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:عملیات مهار، هدایت و مدیریت سیلاب در کشور موسوم به آبخیزداری می‌تواند سالانه از فرسایش ۹ تن خاک در هکتار جلوگیری کند.

به گزارش ایرنا، مسعود منصور، پنجشنبه در آیین افتتاح پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز، بحث پیشگیری در حفظ منابع پایه آب و خاک و کنترل بحران‌های سیلابی را همانند پیشگیری در درمان بسیار اثرگذار دانست و افزود:همچنین با انجام عملیات آبخیزداری می‌توانیم ۵۷۰ متر مکعب آب را به سفرهای آب زیرزمینی نفوذ دهیم.
وی ادامه داد: قطعا کار آبخیزداری می‌تواند ۲ هدف تقویت منابع آبی و حفظ خاک را محقق کند که برای انجام این کار نیازمند حمایت تمام مجموعه‌ها هستیم.
او اظهار داشت: با توجه به وقوع سال‌های متعدد در کشور در سال گذشته، با پیگیری‌هایی که انجام شد از محل اعتبارات سال ۹۸ در ۱۱ استان کشور انجام اقداماتی برای پیشگیری از وقوع سیل در دستور کار قرار گرفت تا اثرات این اقدامات را مردم بتوانند در جریان بارندگی‌های امسال مشاهده کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: بر همین اساس در این ۱۱ استان در ۲۴ حوزه و ۲۸۰ هزار هکتار از مهم هدفگذاری شد که عملیات اجرایی این پروژه‌ها در ۶ ماه نخست امسال آغاز شد و طی ماه‌های مهر و آبان به اتمام رسید که یکی از پروژه‌های اولویت‌دار ما طرح آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز بود.
منصور افزود: با مجموع این اقدامات، ۲۳۸ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب و ۲ میلیون متر مکعب تله اندازی رسوب در این ۱۱ استان انجام شد.
وی گفت: ۶ سازه‌ای که در پروژه آبخیزداری دروازه قرآن ایجاد شده می‌تواند به میزان ۲ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب داشته باشد که عدد قابل توجهی است.
او اضافه کرد: این کار از یکی اقدامات ضروری است اما عملیات تکمیلی آن نیز به عنوان یک پارک آبخیز باید اجرا شود تا آثار آن پایدار بماند و با ایجاد فضای سبز یک منطقه تفرجگاهی برای استفاده شهروندان ایجاد شود.
پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز به نام سردار شهید قاسم سلیمانی، با شش بند سنگ ملاتط و اعتباری بالغ بر ۱۷۶ میلیارد ریال اجرا شده است.

دروازه قرآن شیراز در پنجم فروردین ۹۸ شاهد سیلاب بود که ۲۱ نفر از شهروندان و مسافران نوروزی در این سیلاب جان باختند و خسارت های زیادی به بناها و خودروها وارد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha