۵۰۰ تبعه خارجی در فارس باسواد می‌شوند

شیراز- ایرنا- معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس عنوان کرد: بر اساس شیوه‌نامه طرح سوادآموزی اتباع خارجی در سال جاری ۱۰۰ نفر در دوره سوادآموزی و ۴۰۰ نفر در دوره انتقال و مجموعا ۵۰۰ نفر از اتباع خارجی ساکن استان فارس تحت پوشش فعالیت‌ها و برنامه‌های سوادآموزی قرار می‌گیرند.

به گزارش دریافتی از اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، بهزاد نوروزی چگینی در حاشیه بازدید از فعالیت‌ها و برنامه‌های سوادآموزی ناحیه ۳ شیراز، یکی از طرح‌های مهم این سازمان را در سال جاری در استان فارس، طرح "کمیساریا" یا سوادآموزی اتباع خارجی ساکن در جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: این طرح به استناد توافق‌نامه سه‌جانبه بین سازمان نهضت سوادآموزی، دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اجرا می شود.

نوروزی  با بیان اینکه مخاطبان طرح سوادآموزی اتباع خارجی ساکن در جمهوری اسلامی ایران گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند، ادامه داد: اجرای این طرح در استان فارس آغاز شده و لازم است شهرستان‌ها و مناطق مجری گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که تمام مراحل اجرای این دوره اعم از ثبت‌نام، آموزش، برگزاری آزمون پایانی و اعلام نتایج تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام رسد.

وی افزود: با توجه به بافت جمعیتی ساکن در شیراز، بیشترین جمعیت اتباع در ناحیه سه آموزش و پرورش زندگی می‌کنند؛ افزون بر به دلیل محرومیت این منطقه بخش زیادی هم شهریان شیرازی نیز در این ناحیه بی سواد و کم سوادند و از همین رو آمار این افراد در ناحیه سه بیش از دیگر نواحی است.

نوروزی با بیان اینکه کلاس‌های سوادآموزی طرح کمیساریا باید در مناطقی که اتباع خارجی مجاز به تردد زندگی می‌کنند، تشکیل شود، افزود: در این زمینه  باید هماهنگی‌های لازم با اداره کل امور اتباع خارجی و مهاجرین استانداری و نیز فرمانداری‌ها به عمل آید.

طبق آخرین آمار سرشماری در سال ۱۳۹۵ درصد باسوادی در فارس نزدیک ۹۰ درصد است. بیش از ۶ هزار لازم‌التعلیم نیز طی یک سال گذشته در این استان شناسایی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =