کرونا مراجعه به مراکز درمانی خراسان شمالی را ۳۵ درصد کاهش داد

بجنورد- ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی گفت: شیوع ویروس کرونا مراجعه به مراکز درمانی بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی استان را نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۵ درصد کاهش اما، هزینه‌ها را افزایش داده است.

دکتر محسن رعنایی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته بیمه سلامت اظهار داشت: در سال جاری ۵۰۰ هزار نفر به مراکز درمانی طرف قرار داد مراجعه کردند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش دارد.

وی گفت: در سال ۹۸، یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به مراکز درمانی طرف قرار داد مراجعه کرده بودند.

وی افزود: به طور میانگین در سال گذشته برای هر بار مراجعه ۸۰۰ هزار ریال در مراکز بهداشتی و درمانی هزینه شده بود اما امسال این عدد به یک میلیون و ۵۰ هزار ریال رسید.

وی با بیان اینکه به نوعی بیماران غیراورژانسی به مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه نکردند گفت: در سال های گذشته مراجعه های غیر واقعی نیز به مراکز درمانی زیاد بوده است که شرایط کرونا نشان داد که در موارد غیر ضرور افراد به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

ارائه ۱۲ درصد خدمات الکترونیکی به بیمه شده ها

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی با بیان اینکه در مجموع ۱۲ درصد انواع خدمات به بیمه شده ها به صورت الکترونیکی ارائه می شود افزود: در مجموع از ۱۰۹ پزشک که با این سازمان طرف قرار داد هستند ۱۰۴ نفر از آنان نسخه های الکترونیکی می پیچند.

رعنایی افزود: از مجموع ۱۶ درمانگاه در سطح استان نیز ۱۰ درمانگاه الکترونیکی کارها را انجام می دهند و از مجموع ۷۸ داروخانه ۵۵ داروخانه اسناد را الکترونیکی برای بیمه سلامت ارسال می کند.

وی گفت: از مجموع ۱۲ آزمایشگاه در سطح استان ۱۱ آزمایشگاه نسخه الکترونیکی پذیرش دارند و ۶ رادیولوژی استان نیز خدمات را الکترونیکی ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه تا پایان سال جاری امیداوار هستیم که ۱۰۰ درصد اقدامات الکترونیکی انجام شود اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ چاپ دفترچه کاغذی به صفر خواهد رسید، افراد با کد ملی خدمات دریافت خواهند کرد.

پرداخت ۸۶۵ میلیارد ریال مطالبات طرف قرار داد

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی با بیان اینکه در سال ۹۹، ۸۶۵ میلیارد ریال مطالبات مراکز طرف قراد داد با این سازمان پرداخت شد گفت: از مجموع این میزان ۴۲۰ میلیارد ریال مربوط به مطالبات سال ۹۸ و ۴۴۰ میلیارد ریال آن نیز بابت سال ۹۹ بوده است.

رعنایی افزود: مطالبات سال ۹۸ برای حوزه غیر دانشگاهی تا پایان تیرماه تسویه شده است و مراکزی که اسناد خود را الکترونیکی ارائه کرده اند تا پایان شهریور ماه مطالبات خود را دریافت کرده اند.

وی گفت: مطالبات حوزه دانشگاه علوم پزشکی استان نیز تا پایان آذرماه سال ۹۸ تسویه شده است و امیدوار هستیم در سال ۹۹ پرداخت های خوبی داشته باشیم.

رعنایی اظهار داشت: از مجموع مطالبات پرداخت شده ۳۵۰ میلیار ریال به دانشگاه علوم پزشکی بابت حوزه درمان و ۲۳۰ میلیار ریال نیز بابت حوزه بهداشت به روستا پرداخت شده است.

 ۷۰ درصد جمعیت استان خراسان شمالی زیر پوشش بیمه سلامت هستند، هم اکنون ۶۲۰ هزار نفر از از شهروندان تاکنون خود را بیمه کرده اند.

 از مجموع این تعداد۴۲۰ هزار نفر بیمه شده روستایی هستند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها