۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۸
کد خبرنگار: 2693
کد خبر: 84084949
۰ نفر

برچسب‌ها

لایروبی رودخانه گز درسیریک آغاز شد

بندرعباس- ایرنا- فرماندار سیریک گفت: عملیات اجرایی لایروبی رودخانه گز در این شهرستان با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال آغاز شد.

احمد جمالدینی روز پنجشنبه درنشست هماهنگی و برنامه ریزی شهرستان افزود: این میزان اعتبار از محل اعتبارات آب منطقه‌ای، شیلات و پرورش دهندگان سایت پرورش میگوی شهرستان اختصاص یافت.
وی بیان داشت.: با ساماندهی رودخانه‌های گز، مَرِگ و دِهارن شامل لایروبی، ساخت سد خاکی و خاک برداری، یکی از کانون‌های اصلی بحران در فصل زمستان برطرف می‌شود.
فرماندار سیریک اظهارداشت: با اجرای این طرح بیش از ۱۵ هزار نفر از اهالی روستای بخش مرکزی، هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع پرورش میگو و ۲ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی از خطر طغیان و تخریب رودخانه ایمن می‌شوند. 
جمالدینی ادامه داد: از ۲ سال گذشته تاکنون طغیان رودخانه‌های گز، مَرِگ و دِهارن افزون بر ۲۰۰ میلیارد ریال خسارت به تاسیسات آب، برق، مخابرات، راه‌های روستایی، زمین‌های کشاورزی و منازل مسکونی وارد کرده است.
طغیان رودخانه ها و سیلاب در سالجاری خسارت های جانی ومالی زیادی را برای هرمزگان به بار آورده است که آخرین حادثه مربوط به جان باختن ۲ خواهر ۹ و ۲۱ ساله در روستای دهنه سهراب شهرستان بشاگرد به هنگام تماشای سیلاب، به دلیل طغیان آب رودخانه و سقوط در آن بوده است.
همچینن به دلیل نصب نکردن علایم هشدار، خبر غرق شدن جوان ۲۰ ساله در رودخانه سیخوران از توابع دهستان سیاهو شهرستان بندرعباس در ۱۹ مرداد سال گذشته منتشر شد.
در فروردین ماه سالجاری نیز بر اثر شدت بارندگی، سیلاب وطغیان رودخانه‌های فصلی چند محور ارتباطی در شرق وغرب با مرکز استان هرمزگان قطع شد.
۲۰ هزار کیلومتر رودخانه در هرمزگان وجود دارد که پنج هزار کیلومتر از این رودخانه‌ها نزدیک مراکز جمعیتی و مهم هستند.
مطالعه رودخانه‌های مهم و نزدیک مراکز جمعیتی هرمزگان از ۲ سال پیش آغاز شده وتاکنون مطالعه هزار و ۵۰۰ کیلومتر از این رودخانه‌ها به اتمام رسیده و تا پایان سال ۱۴۰۰ این طرح به پایان می‌رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =