نماینده مجلس: نظارت نمایندگان بر دولت نیاز به رفتار تند ندارد

زاهدان- ایرنا- نماینده مردم حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهکارهای قانونی و شیوه‌های درست نظارت نمایندگان بر امور مختلف گفت: نظارت نمایندگان بر دولت نیاز به رفتار تند ندارد بلکه در فضای منطقی با ادبیات مناسب می‌توان موضوعات را پیگیری کرد.

محمد سرگزی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نمایندگان اگر کوتاهی در دستگاه اجرایی نسبت به وظایف شان می‌بینند از ظرفیت‌های قانونی سوال، استیضاح، تذکر، شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ و ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس استفاده کنند.

وی افزود: اگر جایی کوتاهی در دستگاه‌های اجرایی وارد باشد نمایندگان مجلس می‌توانند از ظرفیت‌های قانونی نسبت به این دستگاه‌ها در سطوح مختلف از جمله رییس جمهوری و وزراء که نسبت به اعمال خودشان به مجلس‌ پاسخگو هستند استفاده کنند.
نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بهترین شیوه انتقاد از سوی نمایندگان مجلس در راستای نظارت بر دولت، تصریح کرد: دراستفاده از این ظرفیت‌ها  نیاز به رفتار تند وجود ندارد بلکه در فضایی منطقی با یک ادبیات مناسب می‌توان موضوعات را پیگیری کرد.
وی بیان کرد: در قانون اساسی اشاره شده که نمایندگان می‌توانند نسبت به همه موضوعات کشور اظهار نظر کنند ودر مواردی که جزو حقوق نمایندگان است هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نمی تواند ورود و محدودیت‌هایی ایجاد کند چرا که اظهارنظرها حق قانونی نمایندگان است.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ادامه داد: از طرف دیگر استفاده از ظرفیت‌های قانونی نظارت نیازمند دسترسی به اطلاعات و گفت‌وگو با مدیران مربوطه است.

وی خاطر نشان کرد: نه دولت و نه مجلس به دنبال تنش نیستند اما در فضای نظارت و پیگیری امور و جاهایی که نمایندگان احساس می‌کنند دولت از مسیر واقعی خودش خارج شده به هرحال اختلاف نظر محتمل است.
نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من احساس نمی‌کنم که نمایندگان مجلس یا مدیران دولتی به دنبال تنش آفرینی در فضای عمومی جامعه باشند بعضا در فضاهای اداری مواردی پیش می‌آید اما سوء نیت برای التهاب در فضای عمومی جامعه نیست.

دکتر سرگزی تصریح کرد: اهانت به مسوولان مورد قبول هیچ کس نیست باید مسائل و مشکلات در فضایی آران و از راههای قانونی پیگیری شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =