دادستان یزد: نظارت‌های بهداشتی در پیشگیری از کرونا افزایش یابد

یزد- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب اسلامی مرکز استان یزد گفت: بدون هرگونه ملاحظه اجتماعی نسبت به مراکز متخلفی که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در جامعه رعایت نمی کنند، برخوردها افزایش یابد.

محمدرضا حدادزاده با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در استان و اعلام نگرانی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد از همکاری نکردن برخی از مراکز و مکان ها در رعایت پروتکل‌ها ی بهداشتی به بهانه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی افزود: بدون هرگونه ملاحظه نسبت به مراکز متخلف برخورد شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل دادگستری یزد، وی به حمایت قاطع دادسرا از بازرسان بهداشت برای تشدید نظارت‌های بهداشتی به منظور مهار کرونا اشاه کرد و به رییس پلیس اماکن عمومی دستور داد بدون هیچ انعطافی با مراکز متخلفِ تهدیدکننده سلامت عمومی، به خصوص فروشگاه‌های بزرگ، بانک‌ها، مطب‌ها، دفاتر خدمات الکترونیک، مراکز گردشگری و خانه‌های مسافر برخورد شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد با اشاره به اینکه نظر کارشناسان و بازرسان بهداشت فصل‌الخطاب است، تصریح کرد: نسب به هرگونه تمرد و تعرض حساسیت داشته باشند و در صورت لزوم پرونده تشکیل شود.

حدادزاده اظهار کرد: قضات کشیک دادسرا در هر ساعت از شبانه‌روز برای صدور مجوزهای قضایی لازم پاسخگو هستند.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز( چهارشنبه) گفته بود که با فوت ۳۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به  بیماری کووید- ۱۹ در کشور به ۳۱ هزار و ۳۴۶ نفر رسیده است ستان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار یا زرد کرونا قرار دارد.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۳۰ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، پنج هزار و ۶۱۶ بیمار جدید در کشور شناسایی شد که از این تعداد ۲ هزار و ۳۴۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۵۴۵ هزار و ۲۸۶ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت:  تاکنون ۴۳۸ هزار و ۷۰۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و چهار هزار و ۸۶۱ نفر تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۵۹۹ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور نیز م شده است.

لاری افزود: شرایط از لحاظ شیوع کرونا در استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان قرمز است و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارد.

لاری در مورد یزد گفته بود که از خیز شدید اسفند ۹۸ و عبور از خیز ضعیف تر از مرداد امسال، از اواسط شهریور نمودار موارد بستری و ابتلا در استان مجددا افزایشی شد و با شیب تندی در حال امتداد است. هم اکنون تمام شهرهای استان  در وضعیت قرمز قرار دارد.

وی ادامه داد: میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در این استان ۶۳ درصد ، استفاده از ماسک توسط مردم ۶۰ درصد و میزان رعایت پروتکل ها در وسایل نقلیه عمومی ۵۴ درصد است.

وی افزود: در هفته چهارم مهر بروز موارد بستری با افزایش نسبی به ۲۸ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است که با اختلاف قابل توجهی بالاتر از متوسط کشوری است.بروز مرگ و میر کرونا نیز ۲۴.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است که نزدیک به میزان متوسط کشوری است.

لاری گفت: با توجه به تعطیلات پیش رو از مردم می خواهیم از هر گونه اقدام به سفر به طور جد خودداری کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها