اعضای بدن دختر ۱۱ ساله در ارومیه به ۴ نفر جان دوباره بخشید

ارومیه- ایرنا- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه هفتمین مورد اهدای عضو در استان طی امروز انجام شد، گفت: با اهدای اعضای بدن دختر ۱۱ ساله مرگ مغزی شده، چهار  بیمار جان دوباره گرفتند.

علی افشانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: "نازنین شعبانی" اهل ارومیه بود که بر اثر تومور، دچار مرگ مغزی شده بود و در نهایت پس از تایید مرگ مغزی، با رضایت خانواده، اعضای بدن وی اهدا شد.

وی اضافه کرد: عملیات اهدای عضو در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه انجام شد که طی آن، ۲ کلیه این بیمار مرگ مغزی شده در ارومیه به ۲ جوان که در صف دریافت کلیه قرار داشتند، پیوند زده شد.

وی بیان کرد: کبد این فرد نیز برای اهدا به بیمارستان تبریز و قلب او نیز برای پیوند به تهران ارسال شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده، کلیه ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر ۲۵ هزار نفر از بیماران در کشور در صف دریافت عضو قرار دارند و این در حالی است که تنها ۸۰۰ نفر در سال اهدای عضو می کنند.

سالانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در کشور شرایط اهدای عضو می یابند که تنها یک سوم از این تعداد، عضو خود را اهدا می کنند.

این در حالی است که روزانه هفت تا ۱۰ نفر و سالانه حدود سه هزار نفر بر اثر نبود عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

طی سال گذشته ۱۳ مورد و سال پیش از آن نیز ۱۳ مورد اهدای عضو در آذربایجان غربی صورت گرفته بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها