ایران در قبال آمریکا رویکرد اشتباهی نداشته که بخواهد بعد از انتخابات تغییر دهد

تهران- ایرنا- «حنیف غفاری» کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به وضعیت آرای سرنوشت‌ساز انتخابات۲۰۲۰ اظهارداشت: ترامپ به نسبت بایدن شانس بسیار اندکی برای به دست آوردن آرای مردمی دارد که هنوز نامزد مورد نظر خود را انتخاب نکرده‌اند. وی همچنین تصریح کرد که ایران باید رویکرد ثابت خود را در قبال دولت بعدی آمریکا ادامه دهد.

انتخابات آمریکا به روزهای تعیین‌کننده و حساس خود رسیده است. این وضعیت باعث شده کمپین انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه و دموکرات فعالیت‌های خود را گسترش داده و تلاش کنند آرای افراد مردد را به سمت خود جذب کنند. با اینکه نظرسنجی‌ها از پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات حکایت دارد اما اتفاقات انتخابات سال ۲۰۱۶ باعث شده با وجود این نظرسنجی‌ها، دموکرات‌ها و تحلیل‌گران دست به عصا حرکت کنند. در انتخابات سال ۲۰۱۶ با این که «هیلاری کلینتون» جلوتر بود و توانست حدود سه میلیون رای بیشتر از «دونالد ترامپ» هم به دست آورد اما در آرای الکترال شکست خورد و در نتیجه ترامپ ساکن کاخ سفید شد. در حال حاضر هم آرای مرددی هستند که می‌توانند سرنوشت انتخابات آمریکا را تعیین کنند.

اینکه در نتیجه پیروزی، هر کدام از دو نامزد چه سیاستی در  مورد ایران پیش خواهند گرفت و تهران چه رویکردی باید اتخاذ کند از جمله پرسش‌هایی است که  با «حنیف غفاری» کارشناس امور بین‌الملل مطرح کردیم.

ترامپ شانس اندکی برای پیروزی دارد

غفاری در پاسخ به این پرسش که تحلیل شما در مورد نتیجه انتخابات سوم نوامبر برابر با ۱۳ آبان چیست، گفت: در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق اتاق‌های فکر آمریکا و موسسات نظرسنجی معتقدند که بایدن پیروز انتخابات خواهد شد. اما نباید فراموش کرد که در انتخابات ۲۰۱۶ هم بسیاری از این اتاق فکرها و موسسات نظرسنجی پیش بینی کردند که کلینتون پیروز می‌شود اما شما دیدید که این اتفاق نیفتاد و ترامپ انتخاب را برد. به عبارت بهتر در انتخابات آمریکا پنج درصد آرای تعیین کننده داریم که نتیجه انتخابات را این آرا مشخص می‌کنند. در نظرسنجی‌های ایالتی چند روز اخیر هم مشاهده کردیم که هنوز هم وضعیت این آرا مشخص نیست و شهروندان در نظرسنجی‌ها گزینه نمی‌دانم را انتخاب کردند. 

وی ادامه داد: در انتخابات ۲۰۱۶ اکثر این شهروندان مردد که پنج درصد آرا را تشکیل می‌دهند به سمت ترامپ رفتند که باعث پیروزی او در انتخابات شد. در انتخابات امسال نسبت به انتخابات ۲۰۱۶ شانس ترامپ برای به دست آوردن این پنج درصد بسیار اندک است. دلیل این امر هم نارضایتی‌هایی است که از دولت او در جامعه آمریکا وجود دارد. اما به‌هرحال ما نمی‌توانیم شانس او را صفر در نظر بگیریم. بنابراین احتمال انتخاب ترامپ منتفی نیست. هر چند که کار بسیار سخت‌تری نسبت به بایدن دارد. چرا که باید در ایالت‌های مهمی چون کارولینای شمالی، فلوریدا و یکی دو ایالت برای پیروزی آرای الکترال را به دست بیاورد اما در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد. حتی در برخی ایالت‌ها که همیشه طرفدار جمهوری‌خواهان بودند مثل تگزاس و جورجیا هم وضعیت متزلزلی دارد و با بایدن رقابت نزدیکی دارد. 

بایدن رویکرد ترامپ در مورد ایران را کنار خواهد گذاشت

وی در پاسخ به این پرسش که بایدن در صورت پیروزی چه سیاستی در مورد ایران در پیش خواهند گرفت، هم بیان داشت: همانطور که بایدن اعلام کرده به جای فشار حداکثری که دولت ترامپ اعمال کرد و می خواهد در صورت پیروزی هم ادامه دهد بایدن می‌خواهد سیاست  فشار هوشمندانه را در پیش بگیرد، یعنی اینکه عملا همان خواسته‌ها  و مطالبات دولت ترامپ را  در حوزه‌های مختلف از ایران دارد اما سعی می‌کند این خواسته‌ها را در سازوکارهای متفاوت به پیش ببرد. سازوکارهایی مثل اتحاد با دیگر بازیگران و ائتلاف و روش‌هایی غیر از اقدمات ترامپ در کارزار فشار حداکثری اما فشار همچنان ادامه خواهد یافت و فقط روش‌ها تغییر خواهد کرد.

سیاست خارجی ایران نباید در نتیجه انتخابات آمریکا دستخوش تغییر شود

غفاری در پاسخ به این سوال که ایران در صورت پیروزی بایدن چه سیاستی باید در پیش بگیرد، هم گفت: آن طور که مسلم است استراتژی‌ها و اصول سیاست خارجی ایران نباید با تغییر رئیس جمهور در آمریکا و در نتیجه انتخابات این کشور دستخوش تغییر شود. کشوری مثل ایران نمی‌تواند سیاست خارجی خود را وابسته بر حضور یا عدم حضور بایدن کند و اصول و رویکردهای خود را با این تغییر و تحولات تنظیم کند که در اختیار مقامات ما هم نیست.

به نظر من حتی در صورت حضور بایدن در کاخ سفید اصرار بر استراتژی‌هایی که در حوزه سیاست خارجی ایران تثبیت شده باید در دستور کار مقامات کشور قرار گیرد. این رویکرد بهترین راه برای مواجهه با دولت بعدی آمریکا است. در این رویکرد فرقی نمی‌کند بایدن پیروز شود یا ترامپ انتخاب شود بلکه جمهوری اسلامی بر اساس اصول ثابت خود حرکت می‌کند. همچنین در رابطه با این کشور ایران رویکرد اشتباهی در پیش نگرفته که بخواهد اشتباه خود را اصلاح کند بلکه این دولت آمریکا است که باید از رویکردهای اشتباه خود دست برداشته و به سازوکارهای بین‌المللی احترام بگذارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =