افزایش ۳۱۵ درصدی واردات انسولین و کاهش ۵۲ درصدی سر سوزن

تهران- ایرنا- سخنگوی گمرک گفت: هفت ماه نخست امسال بیش از ۹۱ هزار و ۲۷۵ کیلوگرم انواع هورمون انسولین وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه ۳۱۵ درصد رشد داشته، اما واردات سرنگ و سرسوزن انسولین روند کاهشی دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از گمرک، سیدروح اله لطیفی افزود: امسال تا روز ۳۰ مهرماه، حدود ۹۱ هزار و ۲۷۵ کیلوگرم هورمون انسولین وارد کشور شده که ۸۹ هزار و ۹۸۸ کیلو گرم با کد تعرفه ۳۰۰۴۳۱۹۰ و یکهزار و ۲۸۷ کیلوگرم نیز با کد تعرفه ۳۰۰۴۳۱۱۰ ثبت شد.
به گفته وی، این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۱ هزار و ۹۹۵ کیلو گرم بود، رشد ۳۱۵ درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: واردات سرنگ های انسولین با تعرفه های یاد شده، به ترتیب منفی ۳۱ درصد و مثبت ۶۰۷ درصد نسبت به سال قبل تغییر داشت.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک تصریح کرد: ۳۰ کیلوگرم از مواد تشکیل دهنده انسولین با کد تعرفه ۲۹۳۷۱۲۰۰ نیز در این مدت وارد کشور شد.
لطیفی گفت: واردات سرسوزن انسولین نیز  نسبت به مدت مشابه کاهش ۵۲ درصدی را تجربه کرد و با تصمیم ها و اقدام های سازمان های مرتبط جبران این موضوع در حال پیگیری است.

سخنگوی گمرک از آمادگی این تشکیلات برای همکاری به شیوه شبانه روزی به منظور ترخیص کالاهای سلامت محور و داروها خبرداد. 
به گزارش ایرنا، اقلام دارویی وارد شده از کشورهای آلمان، لهستان، ایتالیا، بلژیک، هند، هلند، چین و فرانسه است، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته اعلام کرد: انسولین به اندازه کافی وارد کشور شده و در روزهای آینده روند توزیع این داروی بیماران دیابتی سامان دهی می شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار اقتصاد