غربالگری رایگان بیماری‌های زنان و چند خبر دیگر از گلستان

گرگان - ایرنا - طرح غربالگری بیماری های زنان در بین ۴۵۰ هزار بانوی تحت پوشش تامین اجتماعی و دانشگاه علوم پزشکی گلستان با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استان آغاز شد.

مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری استان گلستان در افتتاحیه این طرح گفت: همزمان با هفته سلامت بانوان ایرانی؛ طرح غربالگری با هدف شناسایی و تشخیص بهنگام سرطان های شایع زنان استان و با محوریت مدیریت درمان تامین اجتماعی و همکاری بسیج جامعه پزشکی و دفتر امور بانوان و خانواده استانداری در بیمارستان حکیم جرجانی گرگان اجرا می شود.

الهه غیناقی افزود: هدف از اجرای این طرح تشخیص زود هنگام سرطان ها از جمله سرطان پستان، سنجش سلامت برای پیشگیری از بیماری‌های زنانه، کنترل و تشخیص سرطان در مرحله صفر بیماری است.

وی اظهار کرد: برابر آمارهای پزشکی بی تحرکی، مصرف غذاهای چرب، چاقی و استرس از عوامل خطر ابتلا به سرطان است و سرطان های پستان، تیروئید و روده بزرگ شایع ترین سرطان ها در بانوان گلستان هستند.

استاندار گلستان هم در این مراسم با گرامیداشت هفته سلامت بانوان از کادر درمانی استان اعم از دانشگاهی، تامین اجتماعی و بخش خصوصی تقدیر کرد و گفت: ارتقای امکانات درمانی و غربالگری موجب پیشگیری از ۷۰ درصد بیماری بانوان می شود.

وی به اهمیت شناخت زود و پیش از رشد بیماری در زنان اشاره کرد و اظهار کرد: با ماهیانه ۲ هزار و ۵۰۰ معاینه می توان در سال ۳۰ هزار نفر از بانوان استان گلستان که در معرض بیماری قرار دارند را نجات داد.

وی با بیان اینکه تلاش و فداکاری عوامل درمانی وضعیت گلستان را از نظر شیوع قرمز و پرخطر کرونا نجات داد؛ اظهار کرد: کرونا باعث شد تا اهمیت جایگاه و نقش حوزه درمان بیشتر شود.

حق شناس در بخش دیگری از سخنانش جمعیت ۹۰۰ هزار نفری بانوان گلستان و اجرای طرح غربالگری سرطان برای پیشگیری در بین آنها را مورد اشاره قرار داد و گفت: تا سال آینده ۵ بیمارستان جدید و یک هزار تخت جدید به ظرفیت درمانی استان اضافه می شود.

***

به گزارش دیگر ایرنا؛ طی مراسمی و با حضور جمعی از مدیران گلستان و فرماندهان نظامی و انتظامی؛ بهره برداری از ۳۰۳ خانه نوسازی شده از تخریب سیل پارسال استان به همت سپاه استان گیلان در شهرستان ساحلی گمیشان آغاز شد.

استاندار گلستان در این مراسم اظهار داشت: هر چند سیل خسارت زیادی به مردم استان تحمیل کرد اما تحقق همدلی ملی پس از این حادثه قهری در اذهان مردم ایران باقی خواهد ماند.

هادی حق شناس افزود: همگامی سران سه قوه و حضور فعال نهادهای اجرایی، نظامی و انتظامی و همراهی مردم در امدادرسانی سیل جلوه کم نظیر از همدلی ملی را متجلی کرد.

سردار حزنی مشاور فرمانده کل و دبیر قرارگاه خدمت‌رسانی و محرومیت‌زدایی سپاه، سردار عبدالله‌پور فرمانده سپاه قدس گیلان و سردار ملک شاهکوهی فرمانده سپاه نینوا گلستان در این مراسم حضور داشتند.

علیرضا حسینی معاون فرماندار گمیشان در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اثر سیل ۴ هزار و ۶۶۵ واحد مسکونی شهری و روستایی گمیشان دچار خسارت شد که از این تعداد ۸۵۸ خانه نیازمند نوسازی و مابقی به تعمیر احتیاج داشت که با همراهی همه نهادها و دستگاه ها انجام شد.

***

به گزارش دیگر ایرنا؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان گفت: طی نیمه نخست امسال بیش از  ۱۴ میلیارد و ۸۴۵ میلیون ریال تسهیلات به ۱۲۹ طرح اشتغال‌زای حوزه صنایع‌دستی این استان پرداخت شد.

احمد تجری افزود: همچنین یک میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال برای ۴ طرح صنایع‌دستی خسارت دیده از شیوع کرونا و ۷ میلیارد و ۲۰ میلیون ریال برای ۷۷ طرح صنایع‌دستی آسیب دیده از سیل پارسال به هنرمندان و صنعتگران گلستان پرداخت‌ شد.

 وی بیان کرد:  گلستان ۳۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی دارد که ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر آنان پرونده تولید انفرادی و بقیه در کارگاههای تولیدی اشتغال دارند که فعالیت تعداد زیادی از آنها به دلیل شیوع کرونا نیمه تعطیل یا تعطیل است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =