لوله‌گستر اسفراین نخستین دستگاه تست لوله‌ جداری در خاورمیانه را ساخت

بجنورد - ایرنا - مدیرعامل شرکت صنعتی لوله‌گستر اسفراین گفت: برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه، دستگاه راهبردی تست لوله‌های جداری درون‌چاهی نفت، که فناوری آن در انحصار کشورهای پیشرفته بود، در این شرکت ساخته شد.

به گزارش ایرنا به نقل از شرکت لوله گستر اسفراین، مهندس مازیار زند روز چهارشنبه اظهار داشت: این دستگاه پیشرفته و هوشمند که توسط مهندسان ایرانی طراحی و ساخته شده، قادر به انجام تست مچالگی (Collapse Test) لوله های جداری در طیف وسیعی از ابعاد و گریدهای موجود مطابق با آخرین نسخه استاندارد بین المللی API۵CT است.

وی افزود: ساخت این دستگاه در داخل کشور علاوه بر قطع کامل وابستگی صنعت نفت به شرکت های خارجی در حوزه تست، موجب ارتقای رتبه فناوری ایران و شتاب بخشی به احداث و بهره برداری از چاه های نفت می شود.
مدیرعامل شرکت صنعتی لوله گستر گفت: نخستین نمونه تست شده با این دستگاه از لوله های تولیدی شرکت لوله گستر بود که این آزمون سختگیرانه آن با حضور، پشتیبانی و نظارت اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات و معاون مدیر فنی شرکت مناطق نفت خیز جنوب با موفقیت کامل انجام شد.
زند، تصریح کرد : انجام موفقیت آمیز این آزمون، محصولات شرکت لوله گستر اسفراین را در بالاترین سطح کیفی استاندارد بین المللی و در زمره لوله های (High Collapse) قرار داده است.

بر اساس اطلاعات دریافت شده،  پیش از این نمونه این دستگاه در داخل ایران وجود نداشته و عملیات تست لوله های جداری مورد استفاده در درون چاههای نفت، در خارج از کشور انجام می شده است.

به گزارش ایرنا شرکت لوله گستر اسفراین از شرکت‌های تابعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بوده و تنها تولید کننده انواع لوله‌های جداری بدون درز مورد نیاز برای استخراج نفت است.
خریدار محصولات لوله گستر عمدتاً شرکتهای تابعه شرکت ملی نفت و شرکت‌های پیمانکار فعال در زمینه حفاری چاه‌های نفت هستند.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد که با دارا بودن ۲ مجتمع بزرگ فولاد و لوله گستر و نیز صنایع پایین دستی آن، قطب صنعتی خراسان شمالی به شمار می رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =