مرحله بازتوانی بعد از سوانح در تهران مغفول مانده است

تهران- ایرنا- رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: مقوله بازسازی و بازتوانی به عنوان یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه‌های مدون مغفول مانده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی گفت: کتاب «تاریخچه معماری بازسازی سکونتگاه های انسانی در ایران» از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به منظور بهره برداری پژوهشگران، محققان و علاقه مندان به این موضوع منتشر شد.

وی افزود: در این کتاب علاوه بر روایت و به تصویر کشیدن واقعی حوادث رخ داده، مدل های مختلف بازسازی ارائه و علل موفقیت یا عدم موفقیت آنها تحلیل شده تا با بهره گیری از تجارب حاصله گزینه های مطلوب بازسازی و بازتوانی و عوامل موثر بر این امر را معرفی کنند.

کرمی محمدی با اشاره به ضرورت پرداختن به مقوله بازسازی پس از سانحه افزود: یکی از ارکان فرآیند مدیریت بحران به دلیل نبود برنامه های مدون مبتنی بر مدل های متنوع زیستگاهی و اقلیمی و نیز رویکردهای مکتوب و مطلوب بازسازی همچنان مغفول مانده است، این کتاب با هدف ارتقای دانش مکتوب مدیریت بحران، زمینه مناسبی برای انتقال و تبادل دانش و تجربیات و تقویت برنامه ریزی در حوزه بازسازی و بازتوانی در کشور را فراهم می نماید و تصویری روشن از وضعیت زمانی و مکانی حوادث و اقدامات صورت گرفته ارائه می دهد.

کرمی محمدی با تاکید بر اهمیت مرحله بازسازی و بازتوانی گفت: این مرحله فرصتی مغتنم برای ایجاد شهری تاب آور و با برنامه ریزی مبتنی بر مدیریت ریسک و خطر می باشد. برنامه ای که در آن زمینه اصلاح و بهینه سازی الگوهای تمرکز و پراکندگی جمعیت (تمرکز زدائی) سهولت دسترسی شهروندان به نیازهای اساسی و زیر ساخت های حیاتی و خدماتی، پویایی زندگی و رشد فرهنگی و اقتصادی منطقه با لحاظ اصل پاسخگوئی و مسئولیت پذیری در مقابل شرائط بومی و اقلیمی ملاحظه شده باشد.

به گفته وی، این کتاب مستند سازی و تجربه آموزی از روند بازسازی هفت دهه اخیر را با هدف شناخت علل و عوامل کالبدی اجتماعی و عملیاتی ماندگاری فضاهای مسکونی و عمومی بازسازی شده در بازسازی های گذشته کشور و درس های آموخته شده مشترک در راستای تدوین برنامه بازسازی زلزله احتمالی در همان نواحی تشریح کرده است.

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: این کتاب توسط دکتر علیرضا فلاحی استاد گروه سوانح و بازسازی دانشگاه شهید بهشتی و همکارانش تالیف شده و نویسنده در مقدمه آن آورده است: با توجه به موقعیت ویژه ژئوپلیتیکی و جغرافیایی ایران و علی رغم اینکه شهرهای کشور به صورت مستمر و به واسطه بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل و همچنین جنگ تحمیلی دچار خسارت مالی و جانی فراوانی شده اند... این کتاب در هشت فصل تالیف و تدوین شده و تلاش دارد از طریق درس آموزی از تجربه های بازسازی های گذشته کشور به استخراج علل و عوامل آن بپردازد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها