بالا بودن قیمت گوشت قرمز ناپایدار و موقتی است

اهواز - ایرنا - رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: بالارفتن قیمت انواع گوشت قرمز درهفته‌های اخیر ناپایدار وموقتی است وبا طرف شدن برخی مشکلات و موانع، بهای گوشت قرمز به ثبات نسبی خواهد رسید.

منصور پوریان روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اهواز ،چهارعامل جلوگیری از جابجایی دام عشایر و دامداری‌ها توسط دامپزشکی ، گران شدن نهاده‌ها وکمیاب شدن آنها در بازار، خرید گوشت ازکف بازار توسط شرکت پشتیبانی امور دام و دلال بازی را در افزایش قیمت گوشت قرمز(سبک و سنگین) موثر خواند و افزود:با هماهنگی به عمل آمده جلوگیری از جا بجایی دام و خرید گوشت توسط شرکت پشتیبانی اموردام متوقف شده است.
وی گفت:گرانی نهاده‌ها همچنان دغدغه اصلی دامداراست که امیدواریم با متعادل کردن قیمت آن و واردات آن با ارز دولتی ، مشکل و دغدغه دامداران و پرواربندان برطرف شود.  
پوریان با بیان اینکه کمبود دام و گوشت گرم درکشور وجود ندارد و ذخایر گوشت منجمد در سردخانه‌ها کامل است ولی عرضه و تقاضا متعادل نیست افزود: وقتی بازار خوبی داشته باشیم تولید نیز مطلوب خواهد بود و زمانی که تعادل در بازار به هم بخورد تولید نیز آسیب پذیرمی‌شود.
رییس شورای تامین کنندگان دام کشوربا بیان اینکه دستگاه‌های متولی برای حل مشکل گرانی و افزایش غیرمنطقی دام و گوشت دیر اقدام می‌کنند افزود: قبل ازآنکه عرضه و تقاضا در گوشت قرمز دچار مشکل شود باید تدابیر و تصمیم‌های لازم و ضروری گرفته شود تا بازار دچار هیجانات کاذب نشود.
پوریان افزود:در چند هفته اخیر بهای دام زنده سنگین هرکیلوگرم از ۳۶۰هزار ریال به ۵۰۰هزار ریال رسید ولی هم اکنون بهای هرکیلوگرم دام زنده سنگین و سبک ۴۰۰هزار ریال است که در روزهای آینده با بهبود شرایط تولید و مصرف ، کاهش قیمت دام بازهم تجربه خواهد شد.


کاهش مصرف گوشت قرمز
رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: درهفته های اخیر با افزایش گوشت قرمز ، مصرف آن در کشور نیز کاهش یافته بود و این به ضرر تولیدکننده و مصرف کننده گوشت قرمزاست.
پوریان افزود:هم اکنون قیمت ها با منطق مصرف کننده همخوانی ندارد که این مساله باعث کاهش مصرف گوشت قرمز در کشور شده است.
وی گفت:قیمت گوشت قرمز تنها با جریمه کردن حل نمی‌شود باید قیمت گذاری کارشناسی و منطبق با هزینه‌ها انجام شود تا تولیدکننده و بازارملتهب نشود و دود آن به چشم مصرف کننده نرود.

عدم صرفه اقتصادی برای واحدهای بسته بندی گوشت
رییس شورای تامین کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه گرانی گوشت قرمز در هفته‌‎های اخیر واحدهای بسته بندی گوشت را به دلیل عدم صرفه اقتصادی با مشکل رو به رو کرده است افزود: بیشتر واحدهای بسته بندی گوشت قرمز به علت گرانی گوشت دچار رکود و تعطیلی شده‌اند.
پوریان افزود: با کاهش قابل توجه گوشت قرمز در روزهای آینده ، فعالیت واحدهای بسته بندی از سرگرفته می شود.
به گزارش ایرنا در روزهای اخیر بهای هرکیلوگرم گوشت گاو و گوساله با چربی در اهواز ۹۰۰هزار تا یک میلیون ریال و گوشت گوسفندی از یک میلیون و ۱۰۰ تا ۱.۲میلیون ریال رسیده است.
همچنین گوشت مرغ گرم (کشتار روز) نیز به رقم بی سابقه ۲۶۰هزار ریال رسید.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =