مصرف آب تجدیدپذیر کردستان ۵۵ درصد کمتر از میانگین کشوری است

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: براساس بررسی‌های انجام شده در حال حاضر ۲۵ درصد آب تجدیدپذیر استان مورد استفاده قرار می‌گیرد که نسبت به میانگین ۸۰ درصد کشوری ۵۵ درصد کمتر است.

کامران خرم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۶۳ درصد آب تجدیدپذیر حوضه سفیدرود، ۹ درصد آب تجدیدپذیر زاب، ۲۰ درصد از سیروان، ۲۶ درصد حوضه کرخه و ۱۰ درصد آب تجدیدپذیر دریاچه ارومیه در استان مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه آب تجدیدپذیر، مقدار آبی است که یک حوضه(یا محدوده جغرافیایی) طی چرخه آبی سالیانه توانایی بازیابی آن را دارد، افزود: استان کردستان دارای ۱۱ دشت، هشت آبخوان و سه دشت ممنوعه بوده و نیمه شرقی استان دارای ۷۳ درصد پتانسیل آب زیرزمینی و نیمه غربی آن ۲۷ درصد منابع زیرزمینی را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه سالانه یک‌ میلیارد و ۶۷ میلیون مترمکعب آب در استان مصرف می‌شود، اضافه کرد: ۱۴۴ میلیون مترمکعب در بخش آب شرب، ۷۱ میلیون مترمکعب در بخش صنعت و ۸۵۲ میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

خرم یادآور شد: به استثنای سنندج، سقز و بانه، آب سایر شهرهای استان از طریق منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود اما براساس برنامه‌ریزی های انجام شده شهرهای قروه، دهگلان، بیجار و دیواندره در آینده ای نزدیک از منابع آب سطحی و سدهای اجرا شده بهره مند خواهند شد.

وی اظهار داشت: از طرح‌های در دست اجرای شرکت آب منطقه‌ای می‌توان به آبرسانی سقز از محل سد چراغ ویس، آبرسانی به قروه و دهگلان از طریق خط انتقال سدآزاد، آبرسانی به شهرستان بیجار از محل سد سیازاخ و آبرسانی به مریوان از محل سد گاران است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۸ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان است و چهار سد قشلاق، سنگ‌سیاه، عباس آباد بانه و سد زریوار به بهره‌برداری رسیده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها