آسیب روانی کرونا بر زنان سه برابر مردان است

ساری - ایرنا - روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل از زنان به عنوان قربانیان اصلی خشونت‌های خانگی در دوران خانه‌نشینی کرونایی نام برد و گفت : آسیب روانی جدی ناشی از کرونا در زنان سه برابر مردان است.

 دکتر محبوبه خوزان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : کرونا علاوه بر وارد کردن آسیب های جسمی ، از لحاظ روانی هم بشدت آسیب زا است ، افزود : متاسفانه به دلایل مختلف بانوان از لحاظ روانی ، آسیب پذیرترین گروه در برابر کرونا هستند.

وی با توضیح این که آسیب روانی می تواند به شکل افسردگی، اضطراب، کاهش اشتها، آشفتگی خواب و ضعف عمومی تظاهر یابد ، بیان داشت : با توجه به این که زنان نقش های متعددی در زندگی و خانواده دارند ، افزایش زمان در خانه ماندن اعضای خانواده و احساس مسئولیت مراقبت از کل خانواده توسط زنان سبب می شود تا آنها تحت فشار بار اضافی ناشی از شیوع کرونا قرار بگیرند و آسیب پذیرتر شوند.

روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی بابل آسیب پذیری بانوان در خانواده های فقیر را به خاطر محدود بودن منابع حمایتی بیشتر از سایر زنان توصیف کرد و افزود : وقتی منابع محدود می شود ، زنان بیشتر در خطر از دست دادن شغل قرار می گیرند که این خود یک بار روانی سنگین برایشان محسوب می شود  ضمن این که در خانواده هم استقلال مالی خودشان را از دست می دهند و بار روانی بیشتر می شود.

وی یکی دیگر از آسیب های روانی کرونا بر بانوان را به خاطر مسئولیت بارداری و زایمانشان دانست و توضیح داد : بارداری و زایمان یک واقعه مهم در زندگی است که خود به خود علت شناخته شده ای برای افزایش مشکلات جسمی و روانی زنان به شمار می رود و آنان را دچار استرس و آشفتگی می کند و این فشار روانی در پاندمی کرونا دوچندان می شود.

خوزان گفت : هر چند گزارش ها ی اولیه در کرونا به نفع انتقال بیماری از مادر به جنین نبوده ، ولی افزایش احتمال بروز فرم شدید بیماری در صورت ابتلا به ویروس در خانم های باردار، زایمان زودرس، سقط و اطلاعات ناکافی از ویروس می تواند استرس روانشناختی را در زنان باردار افزایش دهد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود : بخش عظیمی از کارکنان سلامت در خط مقدم را زنان تشکیل می دهند که به دلیل ترس از انتقال بیماری به خانه ، بسیاری از آنان مجبور به اقامت های طولانی در محل کار به دور از خانواده و فرزندان شده اند که آسیب روانی برایشان در پی دارد.

وی ادامه داد : زنانی که کار خود را در منزل انجام می دهند در حال حاضر با محدودیت های ایجاده شده مجبور به گذراندن زمان بیشتری برای تربیت فرزندان ، وظایف خانه داری و مراقبت از کل خانواده هستند که باعث افزایش افسردگی فیزیکی و استرس اضافه در خانه برایشان شده است.

روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی بابل از افزایش خشونت خانگی به عنوان یکی از آسیب های کرونا یاد کرد و توضیح داد : به دلیل اعمال قرنطینه خانگی در زمان کرونا ، آمار خشونت خانگی در دنیا  افزایش یافته است و بانوان  یکی از قربانبان اصلی خشونت های خانگی هستند که این وضعیت علاوه بر افزایش آسیب های فیزیکی مثل بیماری های قلبی ، درد مزمن و مشکلات گوارشی ، افزایش بیماری های روان پزشکی نظیر اختلالات خلقی ، اضطرابی ، استرس پس از سانحه و سوء مصرف مواد را برایشان در پی داشته است.

شنیدن مکرر اخبار نگران کننده 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از تبعات شیوع کرونا را افزایش انتشار اخبار نگران کننده در رسانه ها و در تعاملات اجتماعی دانست و گفت : بدتر شدن بحران اقتصادی ، گذراندن تمام وقت با یکدیگر در فضای قرنطینه در حالی که به طور دائم اخبار نگران کننده ارائه می شود ، سبب افزایش سطح استرس و به دنبال آن افزایش رفتارهای پرخاشگرانه شده و این امر از دلایل مختلف افزایش خشونت خانگی در دوران پاندمی است.

وی با اشاره به اینکه زنان ستون فقرات خانواده و جامعه هستند و با استعداد ویژه خود می توانند کیفیت بخش های مختلف را به طور همزمان حفظ کنند ، افزود : باید در سطح سیاست گذاری ها برنامه ای جهت کاهش خشونت های خانگی و سایر مسائل ذکر شده برای زنان طراحی شود.

دکتر خوزان اظهار داشت : کاستن از فشار بر زنان شاغل از طریق فراهم آوردن امکانات مراقبت از کودکان و کاهش تبعیض های شغلی ، تقسیم عادلانه وظایف میان اعضای خانواده به منظور کاهش فشار اضافه روی زنان،  حفظ ارتباطات اجتماعی ، ورزش و رژیم غذایی سالم، حرف زدن در مورد احساسات می تواند در کاهش آسیب به بانوان کمک کننده باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها