حدود ۵ هزار شرکت پیمانکار خصوصی در کنار قرارگاه خاتم فعالیت می‌کنند

تهران-ایرنا- فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از فعالیت حدود ۵ هزار شرکت پیمانکار خصوصی در کنار قرارگاه مشغول خبرداد و گفت: اگر دولت بتواند برای ۱۱۲ پروژه قرارگاه، ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار کند پروژه‌هایی به ارزش ۳۵۰ هزار میلیارد تومان تکمیل خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سعید محمد در دیدار با اعضای فراکسیون محرومیت‌زدایی مجلس گفت: بخش عمده‌ای از مردم محروم کشور امروز نیازمند کمک‌های نهادهای دولتی و اجتماعی هستند، قرارگاه سازندگی خاتم به نوبه خود برنامه‌ریزی‌ جامعی در حوزه محرومیت‌زدایی در اطراف پروژه‌های عمرانی خود در سراسر کشور داشته است.

وی افزود: تاکنون با اکثر کمیسیون‌های مجلس جلسه برگزار و گزارش کار فعالیت‌های قرارگاه را ارائه کردیم و راهکارهایی برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی برای حل مشکل مردم ارائه کردیم؛ به نظر من ظرفیت‌های سرشار و فراوانی در کشور وجود دارد که مغفول مانده و در صورت بهره‌برداری درست از آنها بخش زیادی از مشکلات قابل حل است.

 فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ادامه داد: قرارگاه بعد از اتمام جنگ تحمیلی در سال ۶۸ که زیرساخت‌های کشور تخریب شده بود و پیمانکاری در کشور وجود نداشت به استناد اصل ۱۴۷ قانون اساسی تشکیل شد که بتواند کارهای بزرگ را انجام دهد بنابراین با تجربه مهندسی دوران جنگ و تجربه‌ای که بخش مهندسی رزمی کسب کرده بود قدم به این عرصه گذاشت و  خوش درخشید.

محمد با تشریح فعالیت‌های قرارگاه اظهارداشت: در دوره بازسازی قرارگاه کارهای بزرگی مانند احداث سد کرخه را به عنوان اولین پروژه قرارگاه انجام داد و اعتماد زیادی را به خود جلب کرد و عملا اعلام کرد که ما می‌توانیم جایگزین پیمانکاران بزرگ خارجی شویم و سد کرخه را با یک سوم قیمت پیمانکاران خارجی انجام داد.

وی  افزود: دهه دوم فعالیت‌ها دهه سازندگی و دهه سوم دهه فعالیت درخشان قرارگاه در ۶ فاز  پارس جنوبی و یا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و انحصارشکنی‌ شرکت‌های خارجی بود.

 فرمانده قرارگاه خاتم یادآور شد: در دوره چهارم رسالت قرارگاه الگوآفرینی در بخش اقتصاد مقاومتی است و به دنبال فرهنگ‌سازی و گفتمان در حوزه اقتصاد مقاومتی هستیم و تعابیر مقام معظم رهبری را که عمدتاً در این حوزه بر زمین مانده را پیگیری خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا در این حوزه فعالیت‌های ویژه‌ای انجام دهیم و تا به امروز حرکت‌های خوبی همانند ورود در پتروپالایشگاه‌ها و صنایع معدنی و امنیت غذایی انجام شده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ضمن تشریح پروژه‌های قرارگاه اعلام کرد: مجموعه قرارگاه در قالب ۸ هلدینگ تخصصی و ۴۰ موسسه و شرکت و ۲۰۰ هزار نفر نیروی انسانی که ۴۸ هزار نفر نیروهای مستقیم خود قرارگاه هستند و الباقی نیروهای پیمانکاران هستند و حدود ۵ هزار شرکت پیمانکار خصوصی در کنار قرارگاه مشغول فعالیت هستند سازماندهی شده است.

محمد با بیان این که صاحب ۲۸۵ پروژه در همه استان‌های کشور هستیم گفت: ما برنامه‌ریزی کردیم در حاشیه ۷۰ کیلومتری پروژه‌ها در روستاهای کمتر برخوردار و مناطق محروم ضمن شناسایی مشکلات، آنها را حل کنیم در این راستا با استفاده از توان ماشین‌آلاتی و تیم‌های مهندسی می توانیم در بخش  عمران و آبادانی روستاها کمک رسانی کنیم. 

وی افزود: البته سپاه بخش‌های متعددی در محرومیت زدایی دارد و برخی از بخش‌ها مانند گروه‌های جهادی نیروی انسانی خوبی دارند و با قیمت ارزان و بدون دریافت وجه به صورت فی سبیل الله تیم‌های جهادی شکل گرفتند و خدمات‌رسانی می‌کنند و قرارگاه با تجهیزات مهندسی و ماشین‌آلاتی مکمل گروه‌های جهادی سپاه است و با تعامل نزدیک با سایر بخش‌های سپاه خدمت رسانی می‌کنیم.

 محمد خاطر نشان کرد: اگر دولت بتواند برای ۱۱۲ پروژه قرارگاه، ۳۰ هزار میلیارد تومان تامین اعتبار کند پروژه هایی به ارزش ۳۵۰ هزار میلیارد تومان تکمیل خواهد شد.

در این نشست احسان قاضی زاده نماینده سرخس و فریمان، احد آزادی خواه نماینده ملایر، محمدرضا مبلغی نماینده کوهدشت، رحمت الله فیروزی پور نماینده نطنز، سارا فلاحی نماینده ایلام، فاطمه محمد بیگی نماینده قزوین، غلامرضا شریعتی نماینده بهشهر، معین سعیدی نماینده چابهار، سیدمحمد پاک مهر نماینده بجنورد، حسین حاتمی نمایتده کلیبر، مهران رحمانی نماینده تاکستان، غلامرضا منتظری نماینده گرگان، محسن علیزاده نماینده سپیدان، محمدجواد عسگری نماینده داراب و عباس گودرزی نماینده بروجرد از فراکسیون محرومیت زدایی پیشنهادات و انتظارات و نیازهای خود را مطرح کرده و اعلام آمادگی کردند تا موانع قانونی رفع محرومیت در مسیر فعالیت‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) را مرتفع سازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار سیاست