یک بز وحشی زال در شهرستان خواف خراسان رضوی مشاهده شد

مشهد- ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از مشاهده یک راس بز وحشی مبتلا به عارضه آلبینیسم (زالی) در شهرستان خواف خبر داد.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز چهارشنبه به نقل  از تورج همتی گزارش داد: در پدیده ای نادر یک راس بز وحشی زال در منطقه شکار ممنوع سده در شهرستان خواف توسط محیط بانان مشاهده و فیلم برداری شد. 

وی با بیان اینکه مشاهده و مستند سازی از این گونه زال حین اجرای عملیات سرشماری پستانداران در سخت‌گذرترین منطقه کوهستانی خواف صورت گرفته است افزود: مشاهدهٔ یک راس بز وحشی سپید رنگ با بزغاله ای به رنگ طبیعی، در جمعیتی کمتر از پنجاه رأس در منطقه کم وسعت، با احتمال بسیار کم قابل تصور بود که مشاهده آن و فیلمبرداری از این گونه توسط  حمید رضا عظیم پور از محیط بانان شهرستان خواف موجب حیرت تیم سرشماری شد. 

زالی یا "آلبینیسم" نوعی عارضه ژنتیکی و نقص مادرزادی است که در انسان و حیوانات مشاهده می‌شود. این پدیده در پستانداران زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند ژن جهش یافته از هر دو والد به فرزند به ارث برسد که این ژن ها مسوول تولید ملانین در بدن هستند . ملانین رنگدانه اصلی است که تعیین کننده رنگ پوست، خز و چشم هاست.
بدن در این عارضه قادر به تولید رنگدانه ملانین نیست و رنگ پوست و مو به سفیدی می‌گراید .

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومترمربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظتی سازمان محیط زیست قرار دارد. مساحت زیستگاههای این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی هم‌اینک به ازای هر ۲۵ هزار هکتار یک محیط‌بان در اختیار دارد. این استان دارای ۲۸ اثر ملی طبیعی، پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و ۱۳ منطقه شکار ممنوع است.

حدود ۸۰ گونه پستاندار، ۲۸۵ گونه پرنده، دو گونه دو زیست، ۶۸ گونه خزنده و ۲۴ گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می‌کنند. گونه‌های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، کفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شکاری، هوبره و کبک است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها