۳۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۰
کد خبرنگار: 1483
کد خبر: 84084195
۰ نفر

برچسب‌ها

رانت حکومتی در انتصاب دومین سفیر زن عربستان

تهران - ایرنا - شاه سعودی بعد از آنکه یکی از اعضای خاندان سلطنتی را به عنوان سفیر عربستان در امریکا منصوب کرد این بار هم خواهر یکی دیگر از مقامات حکومتی را به عنوان سفیر این کشور در نروژ انتخاب کرد تا با این ظاهر سازی ادعا کند که به زنان در این کشور بها داده می‌شود.

به گزارش ایرنا خبرگزاری دولتی عربستان (واس) روز چهارشنبه گزارش داد ؛ سلمان بن عبدالعزیز  پادشاه سعودی «آمال بنت یحیی المعلمی» را به عنوان سفیر جدید این کشور در کشور اروپایی نروژ تعیین کرد.
«آمال بنت یحیی المعلمی» که خواهر «عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان در سازمان ملل است، دیروز در مقابل پادشاه عربستان به عنوان سفیر این کشور در نروژ ادای سوگند کرد.
آمال المعلمی دومین زن عربستانی پس از «ریما بنت بندر آل سعود» (دختر بندر بن سلطان رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان) است که به عنوان سفیر منصوب می شود.
دومین سفیر زن سعودی که پیشینه فعالیت دیپلماتیک نداشته بیشتر در سمت های آموزشی و اجتماعی فعالیت کرده است و رسانه های سعودی مدعی اند که نقش مهمی در زمینه دفاع از نقش زنان در جامعه سعودی دارد.

ادعای دفاع از حقوق زنان در کشور عربستان در حالی است که در حال حاضر دستکم ۷ تن از زنان این کشور تنها به جرم درخواست های مدنی و امکان بهره مندی از حقوق شهروندی در زندان به سر می برند. 

دولت عربستان به دلیل بی توجهی به بدیهی ترین اصول حقوق بشر، از سوی کشورهای اروپایی و جریان هایی در داخل آمریکا تحت فشار قرار دارد. این وضعیت حتی موجب شد تا درخواست این کشور برای دستیابی به یکی از کرسی های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ناکام بماند.

ربایش و قتل فجیع جمال خاشقچی روزنامه نگار مخالف ولیعهد عربستان در پاییز دو سال پیش فشار جامعه جهانی علیه دولت سعودی و شخص محمد بن سلمان را افزایش داد. این قتل بیرحمانه تبعات اقتصادی بی شماری هم برای آل سعود به همراه داشته است که کاهش چشمگیر سرمایه گذاری خارجی در این کشور یکی از آنهاست.

«خدیجه چنگیز» نامزد خاشقچی اخیرا به همراه یک نهاد حامی دموکراسی در کشورهای عربی علیه ولی‌عهد سعودی شکایت کرد و این شکایت نامه اکنون تقدیم دادگاه اداری کلمبیا در شهر واشنگتن شده است.
جمال خاشقچی، شهروند سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ (دهم مهر ۱۳۹۷) به طرزی فجیع در کنسول‌گری عربستان سعودی در شهر استانبول توسط تیم ترور بن‌سلمان کشته و جسد او تکه تکه و محو شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار جهان