۳۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 1375
کد خبر: 84084165
۱ نفر

برچسب‌ها

شتاب‌نگار نسل چهارم زلزله در سمیرم نصب شد

اصفهان-ایرنا- شتاب‌نگار برخط نسل چهارم برای استفاده در سامانه پاسخ و هشدار فوری زلزله در شهرداری سمیرم نصب و راه‌اندازی شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از شهرداری این شهر و افتتاح چند طرح عمرانی منطقه، اظهارداشت: در چند ساله اخیر زلزله‌های خفیف و متعددی در برخی نقاط سمیرم روی داده و نصب این دستگاه کمک بزرگی به مدیریت بحران خواهد کرد.

به گفته منصور شیشه‌فروش سیستم شبکه برخط شتاب‌نگاری زلزله در بیشتر استان‌ها راه‌اندازی شد تا اگر حادثه و زلزله‌ای رخ دهد مدیریت بحران می‌تواند در ساعات اولیه بعد از زلزله که طلایی نامیده می‌شود  به انجام عمیات امداد و نجات بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این و در نیمه دوم سال گذشته و امسال، این دستگاه‌ها علاوه بر سمیرم در بخش‌های لرزه‌خیز فریدون‌شهر، چرمهین، چادگان، خوانسار، جندق، انارک و کاشان راه‌اندازی شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه راه‌اندازی سامانه پاسخ و هشدار سریع برای سمیرم ضروری بود، ادامه داد: این سامانه چند ثانیه قبل از وقوع زلزله اطلاعاتی را به سازمان‌هایی همچون شرکت گاز و برق ارسال می‌کند تا آنها برای کاهش خسارات زلزله، نسبت به قطعی گاز و برق اقدام کنند.

شیشه‌فروش همچنین تاکید کرد: کنترل ساخت و سازها با استفاده از آیین‌نامه طراحی مقاوم سازی ساختمان‌ها در برابر مخاطراتی مانند سیل و زلزله، استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد دارای گواهینامه مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی از جمله موارد کاهش خسارت‌های وارده در وقوع زلزله هستند که باید به آنها توجه کرد.

وی بار دیگر از همه نهادها و ادارات عضو ستاد مدیریت بحران خواست در هنگام وقوع سانحه یا بحران‌های احتمالی با فرماندهی و مدیران ارشد بحران همکاری کنند و خودروها و امکانات ضروری را در اختیار ستاد مدیریت بحران قرار دهند.

کوروش صابری، شهردار سمیرم در همین پیوند، اظهار داشت: حدود چهار میلیارد ریال برای خرید و نصب این دستگاه هزینه شده است.

بر اساس گزارش رسمی وزارت راه و شهرسازی در کل کشور یک هزار و ۲۰۰ ایستگاه شتاب‌نگار  وجود دارد که یک‌هزار دستگاه از این تعداد قدیمی است که باید با دستگاه‌های جدید جایگزین شوند.

دستگاه‌های شتاب نگاری برای برآورد خرابی و خسارت ناشی از زلزله مهم‌ترین دستگاه‌های مورد استفاده محسوب می‌شوند. این دستگاه برای ثبت بزرگی زلزله و مکان آن بوده که مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران متولی آن است.

بازدید از طرح هادی روستای سیور و  پل ارتباطی در حال احداث  روستاهای سیور، ماندگان وعلی‌آباد که در سیل فرودین سال گذشته  تخریب شده بود و همچنین سرکشی از راهدارخانه، انبار شن و نمک به منظور آمادگی عملیات برف‌روبی و نمک‌پاشی  در جاده‌های مواصلاتی سمیرم از دیگر برنامه‌های کاری مدیرکل مدیریت بحران در سفر به این شهرستان بود.

سمیرم با افزون بر ۹۰هزار جمعیت، ۱۵۰ آبادی و روستا، چهار بخش و ۶ شهر در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها