متخلفان اقتصادی کاشان به ۲۱ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند

کاشان- ایرنا- رئیس اداره تعزیرات حکومتی کاشان گفت: نزدیک به ۵۰۰ فقره پرونده در شعبه‌های تعزیرات حکومتی این شهرستان در سال‌جاری مورد رسیدگی قرار گرفت که متهمان به پرداخت حدود ۲۱ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.

به گزارش ایرنا، سعید بلانی‌زاده روز چهارشنبه در نشستی خبری افزود: ۵۸ فقره پرونده از این تخلف‌ها مربوط به قاچاق کالا با ارزش افزون بر ۱۳ میلیارد ریال بود و در بخش بهداشت، درمان و دارو ۷۸ فقره پرونده رسیدگی مورد رسیدگی قرار گرفت که متهمان به پرداخت بیش از ۲ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم  شدند.

وی بیان کرد: ۳۶۱ فقره پرونده نیز در بخش کالا و خدمات (اصناف) رسیدگی شد که متهمان در آن پرونده‌ها نیز به پرداخت پنج میلیارد و  ۹۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی کاشان اضافه کرد: همچنین ۸۲ فقره پرونده دارای شاکی در شعبه‌های این اداره رسیدگی شد که ۸۲ متهم افزون بر محکومیت پرداخت ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون جزای نقدی در حق دولت، به پرداخت ۶۵۴ میلیون ریال در حق شاکیان خصوصی محکومیت گرفتند.

وی بیشترین تخلف‌های این متهمان را کم‌فروشی و گران‌فروشی برشمرد و گفت: آمار تخلف پرونده‌های تعمیر گوشی تلفن همراه و خودرو در شهرستان کاشان زیاد است.

بلانی‌زاده اظهار داشت: امسال ۱۰ فقره پرونده ایفا نکردن تعهد ارزی نیز مورد رسیدگی قرار گرفت که در چهار فقره به صدور حکم برائت و در سایر موارد به جزای نقدی ختم شد.

وی افزود: میزان محکومیت ۶ فقره پرونده بیش از ۹ میلیون و ۸۴۷ هزار یورو حکم به استرداد در حق بانک شاکی بود و کارت بازرگانی افرادی که به تعهدهای خود عمل نکرده بودند نیز به مدت ۶ ماه تعلیق شد.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی کاشان ادامه داد: ۱۴ فقره پرونده مهم با ۱۸ نفر متهم هم در این مدت رسیدگی شد که بیشتر تخلف‌ها مربوط به قاچاق ماشین لباس‌شویی، اجاق گاز، کولر گازی و ماشین ظرف‌شویی بود که افزون بر جمع‌آوری کالاهای قاچاق، متهمان به پرداخت ۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.

وی به بازرسی ۱۶۳ واحد صنفی با اعزام ۶۷ گروه بازرسی در مشارکت با معاونت‌ بهداشتی و غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کاشان خبر داد و اظهار داشت: ۶۱ واحد در جریان این بازرسی‌ها تذکر گرفتند و ۵۷ واحد صنفی متخلف نیز شناسایی شدند.

بلانی‌زاده افزود: برای این واحدها به علت عرضه کالای غیربهداشتی و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی ۲۵ فقره پرونده تشکیل شد و افراد به پرداخت ۶۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.

وی تصریح کرد: عزم جدی و قاطع برای نظارت‌ها با تاسف وجود ندارد که بخشی از آن به ضعف امکانات و کمبود نیروی انسانی مربوط می‌شود اما مدیرانی که با کمبود امکانات و نیروی انسانی مسئولیتی را پذیرفتند، باید با همه توان پاسخگوی مردم باشند.

حدود یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و ۱۵ هزار واحد صنفی در کاشان فعالیت دارند.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها