آلایندگی هوا در افزایش شیوع کرونا نقش موثری دارد

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آلایندگی هوا و افزایش ذرات کمتر از ۲ و نیم میکرون به‌علت اثرگذاری مستقیم بر ریه‌هادر تشدید و عوارض ناشی از ویروس کرونا نقش دارد.

«رضا میرزایی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اطلاعات علمی و تجربه شماری از کشورهای اروپایی حاکی از آن است که بروز آلودگی هوا، به خصوص در شهرهای بزرگ در شیوع بیماری کرونا موثر است و زمینه تشدید بیماری‌ را مهیا می‌کند.
وی بیان کرد: شاخص کیفیت هوا در هفته‌ای اخیر برای کلانشهر اراک در وضعیت ناسالم بوده و مستندات آماری حوزه بهداشت و درمان استان نیز بیانگر روند افزایشی شمار مبتلایان به کرونا در این شهر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: نتایج مطالعات منتشر شده برخی کشورها نشان می‌دهد که هر یک واحد افزایش ذرات معلق کمتر از ۲ و نیم میکرون در هوا، بین هشت تا ۱۵ درصد مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.

میرزایی اظهار داشت: بروز پدیده وارونگی دما یکی از معضلات شهر اراک در فصل سرد است که در این شرایط چتری غلیظ از آلاینده‌ها بر فراز شهر اراک باقی مانده و با توجه به نقشه‌های گیش یابی هواشناسی ایستایی هوا در روزهای آتی نیز برای این کلانشهر تداوم دارد.

وی گفت: نگرانی‌ها از افزایش شیوع کرونا در ایام آلودگی هوا در کشور و اراک بیشتر شده و سازمان حفاظت محیط زیست با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کنونی هفت پیشنهاد کم‌هزینه و قابل اجرا در کوتاه مدت را برای مدیریت آلودگی هوا برای نیمه دوم سال به ستاد ملی کرونا ارایه کرده  که در کمیته امنیتی پذیرفته شده و در انتظار تصویب ستاد ملی کرونا برای اجرا است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد:انتظار است در فصول سرد امسال با توجه به  شیوع ویروس کووید ۱۹ هماهنگی‌ بیشتری بین تمام دستگاه‌ها برای برون‌رفت از افزایش روزهای آلاینده صورت بگیرد و امید می‌رود که با وجود شرایط سخت بتوان از این چالش گذشت.

نخستین مورد مثبت کرونا در استان مرکزی، اول اسفندماه پارسال، پس از قم به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =