استفاده از گاز اشک‌آور در اعتراض‌ها، مقام‌های آمریکایی را به میز محاکمه می‌کشاند

تهران – ایرنا – پنج گروه مدافع محیط زیست از وزارت امنیت داخلی آمریکا به‌دلیل استفاده از گاز اشک‌آور در جریان اعتراض‌های ضدنژادپرستی شهر پورتلند ایالت اورگان شکایت کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در اورگان و گروه های زیست محیطی دیگر با تنظیم این شکایتنامه، وزارت امنیت داخلی را به استفاده از مقادیر بی سابقه ای سلاح خطرناک شیمیایی بدون آزمایش اولیه تاثیر بالقوه زیست محیطی آن متهم کردند.

این گروه ها، وزارت مزبور را ناقض قانون «سیاست ملی محیط زیست» به دلیل آزمایش نکردن روی تاثیر این مواد شیمیایی بر محیط زیست قبل از استفاده از آن علیه معترضان مخالف با بی عدالتی نژادی و خشونت پلیس دانستند.  

تارنمای خبری نشریه هیل در نوشتاری آورد: سازمان های مدافع محیط زیست از وزارت امنیت داخلی آمریکا خواستند استفاده از مواد شیمیایی چون گاز اشک آور را برای کنترل جمعیت معترض متوقف کند، تا زمانی که این وزارتخانه تاثیرات زیست محیطی و سلامت این مواد را مورد آزمایش و مطالعه قرار دهد و اطلاعات مربوط به آن را منتشر کند.

استفاده از گاز اشک آور، اسپری فلفل و دیگر مواد شیمیایی در جریان اعتراض های پورتلند، برای افراد عوارضی همچون ازدست دادن اشتها و ریزش مو به همراه داشته است.

رد این مواد شیمیایی پس از استفاده روی گیاهان، ساختمان ها و در خیابان ها باقی مانده و نگرانی هایی را درمورد آلوده شدن آب رودخانه ویلامت در ایالت اورگان به بار آورده است.

در متن این شکایتنامه آمده است که وجود مواد شیمیایی، رسوبات و بقایای مهمات در رودخانه ویلامت می تواند موجب اثراتی منفی برای مردم و حیات وحش شود.

«کلی سیمون» مدیر حقوقی موقت اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در اورگان گفت که خطرات زیست محیطی و خشونت پلیس بر جوامع سیاهپوست، بومیان، لاتین تبارها و دیگر رنگین پوستان تاثیرگذار است.

وی افزود: مقادیر زیادی گاز اشک آور و مواد شیمیایی دیگر که ماموران فدرال بی پروا در پورتلند رها می کنند، سند دیگری بر بی اعتنایی نژادپرستانه دولت ترامپ به بهداشت عمومی و محیط زیست امن است، از اینرو ما آنها را دوباره در دادگاه خواهیم دید.

اعتراض های پورتلند از زمان قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست این کشور ادامه داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماموران فدرال را برای سرکوب اعتراض ها به منطقه اعزام کرد، اقدامی که سبب رویارویی بین ماموران فدرال و معترضان شد.

ترامپ به این ناآرامی ها واکنش نشان داد و معترضان را جانور و احمق های هوادار جو بایدن رقیب دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نامید. وی خواستار اجرای نظم و قانون و استفاده از اف بی آی و ماموران فدرال علیه این افراد و زندانی شدن آنها شد.

 رییس جمهوری آمریکا بارها در سخنان و پیام های توییتری خود، از گروه های برتری طلب سفیدپوست حمایت کرده است. سرکوب اعتراض های ضد نژادپرستی در شهر پورتلند با نزدیک شدن به زمان انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری (سوم نوامبر، ۱۳ آبان) شدت یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =