شاخص کیفیت هوای کلانشهر اراک برای هفتمین روز ناسالم است

اراک - ایرنا - کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شاخص کیفیت هوای این کلانشهر برای هفتمین روز متوالی در ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان مرکزی ناسالم ثبت شده و ارزیابی داده‌ها حکایت از زیان‌بار بودن شرایط کنونی برای گروه‌های سنی حساس دارد.

«علیرضا محرابیان» در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اطلاعات پایگاه سنجش آلودگی هوای استان مرکزی، شاخص کیفیت هوای اراک  ساعت هفت صبح امروز (چهارشنبه) به ۱۰۸ رسید که بالاتر از استاندارد مجاز و نشانگر شرایط هشدار است.

وی بیان کرد: بیشترین سهم آلایندگی ترکیبات موجود در هوای اراک را امروز ذرات معلق با قطر کمتر از ۲ و نیم میکرون شامل می‌شوندو  بالاترین شاخص آلودگی از ایستگاه استانداری واقع در میدان حافظیه این شهر ثبت شده است.

کارشناس مسئول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌ اداره کل هواشناسی استان، وضعیت ایستایی و سکون نسبی هوا در اراک ادامه‌دار است و ایم مسئله با توجه به شیوع ویروس کرونا و آثار زیان‌بار آلودگی هوا خوشایند نیست و انتظار است مردم به‌ویژه گروه‌های پرخطر در حد امکان از هرگونه رفت آمد در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد خودداری کنند.

محرابیان اظهار داشت: حضور بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و در فضای باز می‌توانند خطرات جدی برای سلامت این افراد داشته باشد و انتظار است که بهبود کیفیت هوا این قشر تا حد امکان در فضای باز حضور پیدا نکنند.

وی گفت: دقت در هنگام سوخت‌گیری خودروها در جایگاه‌ها و جلوگیری از سر ریز شدن بنزین و سایر سوخت‌ها و خودداری از انجام هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود مانند روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی، از دیگر مواردی است که باید در این روزها مورد توجه قرار گیرد.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ روز ناسالم را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =