سهمیه انسولین مورد نیاز استان زنجان افزایش می‌یابد

زنجان - ایرنا - سرپرست معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: با پیگیری انجام گرفته و طی روز های آینده، انسولین مورد نیاز استان با سهمیه بیشتری در اختیار گروه‌های هدف قرار خواهد گرفت.

دکتر مریم نوبرانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مشکل کمبود قلم انسولین برای بیماران نیازمند این دارو در استان، افزود: واقعیت این است که بروز چنین مشکلی به این استان اختصاص ندارد و در تمامی سطح کشور این موضوع وجود دارد.

وی اظهار داشت: اکنون بخش بزرگی از بیماران هدف برای دریافت انسولین قلمی مورد نیاز مراجعه می کنند که پس از بررسی وضعیت آنان در سامانه مشخص می شود که داروی آنان تمام نشده و اغلب به دست نیاوردن دارو در روزها و ماه‌های آینده، آنان را مضطرب کرده است.

این مسؤول ادامه داد: طبق تدابیر اتخاذ شده از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تلاش می شود هیچ بیماری تا انتهای ماه، بدون انسولین نماند و تا کنون این موضوع  نیز اتفاق نیفتاده است.

نوبرانی افزود: در شرایط کرونایی کشور بیماران به این مهم توجه داشته باشند که اضطراب بیش از حد، می تواند سیستم ایمنی بدن را با اختلال مواجه کند و  از طرفی توصیه می شود گروه‌های هدف از مراجعات مکرر به داروخانه ها خودداری کنند.

وی اضافه کرد: بیماران می توانند برای پاسخ به نیازهای خود با خط ۱۹۰ تماس بگیرند و در صورت وجود انسولین از محل توزیع  آن مطلع شوند و سپس  برای دیافت آن به داروخانه ها مراجعه کنند.

سرپرست معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان  گفت: انسولین فقط به بیماران دارای پرونده داده خواهد شد و به صورت دستی به فرددیگری داده نمی  شود.

وی اظهار داشت: طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی  سهمیه اقلام انسولین در هر استان برای گروه های هدف توزیع خواهد شد و  به هیچ عنوان از استان خارج نخواهد شد.

این مسؤول در پاسخ به این سوأل که در صورت اتمام واقعی انسولین، بیمار باید چه کاری را انجام دهد، خاطر نشان کرد: در زمان حاضر انسولین ویال در داروخانه‌ها موجود است و این افراد می توانند با مشورت و تجویز پزشک نسبت به استفاده آن مبادرت کنند.

گفتنی است پیش از این نیز رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که کمبود مقطعی انسولین به علت تحریم ها و مشکلات انتقال ارز است و با  ورود محموله های جدید به صورت سهمیه ای با کد ملی بین بیماران توزیع می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =