ره‌آورد بیست و پنجمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برای کجا خواهد بود؟

تهران - ایرنا - پویش #هرهفته_الف_ب_ایران که از ابتدای امسال مرحله دوم خود راکلید زد اکنون و در بیست و پنجمین هفته خود قرار است چهار طرح دربخش صنعت آب را برای مردم استان گلستان به ارمغان آورد.

مرحله نخست پویش #هرهفته_الف_ب_ایران از مهرماه پارسال کلید خورد و در مجموع افتتاح ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق به ارزش ۳۳ هزار میلیارد تومان را عملیاتی کرد.

درمرحله نخست این پویش نیم ساله ۱۰ سد، ۶ هزار و ۳۳۵ هکتار شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی، ۱۸ نیروگاه حرارتی، ۱۷ نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی و بادی، ۶ نیروگاه مقیاس کوچک، ۱۰۳ پست و خط انتقال، ۱۷ طرح آبرسانی شهری، ۱۰ تصفیه‌خانه آب، ۱۷ تصفیه‌خانه فاضلاب و آبرسانی به ۸۶۰ روستای کشور، مجموع پروژه‌هایی بود به بهره‌برداری رسید.
این پروژه‌ها نه تنها شهر و روستا و به نوعی توزیع عادلانه زیرساخت‌های اصلی و مهم کشور در همه نقاط کشور، استان‌های مرزنشین، مرکزی و نقاط بهره‌مند از منابع آب، مناطق خشک و کم آب کشور را در بر می‌گرفتند، بلکه همراه با مشارکت فعال منابع دولتی، منابع داخلی شرکت‌های وزارت نیرو، مشارکت‌های مردم و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بود. از این مجموع، ۶۰ درصد منابع خارج از بودجه دولت و منابع داخلی، بخش خصوصی و مشارکت‌های فعال به‌ویژه صندوق توسعه ملی بوده است.

گرچه مرحله نخست این پویش سراسری با پایان سال ۱۳۹۸ به کارخود پایان داد اما مرحله دوم آن از ابتدای امسال و با وجود بیماری کرونا تداوم یافت و این مرحله واجد یک ویژه گی خاص بود وآن پروژه های سازو کاری بود که به گفته «رضا اردکانیان» اهمیت این پروژه ها کمتر از پروژه های ساخت و سازی نیست زیرا اجرای هرکدام تسهیل بیشتری به کارها خواهد داد و رضایت بیشتری مردم را نیز به همراه دارد.

وزیر نیرو از بهره برداری ۱۱۹ پروژه از ابتدای امسال تاکنون در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران خبر داد و گفت: از این تعداد، ۱۱۲ پروژه ساخت و سازی و ۷ پروژه ساز و کاری است.

 اردکانیان افزود:‌ برای این پروژه‌ها بیش از  ۲۸ هزار میلیارد تومان در شرایط تحریم های اقتصادی هزینه شده است.

اکنون این پویش به هفته بیست و پنجم خود رسیده و قرار است ۴ پروژه صنعت آب استان گلستان با اعتبار ۸۰۸ میلیارد تومان را برای مردم این استان به ارمغان آورد.

این پروژه ها قرار است فردا (پنج‌شنبه) با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا افتتاح و کلنگ‌زنی شود.

بر اساس این گزارش، پروژه‌های آماده افتتاح در این سفر شامل "لایروبی رودخانه‌ها در سطح استان گلستان" و "مرمت و بازسازی شبکه هیدرومتری و تاسیسات آبی آسیب دیده از سیل" با اعتباری بالغ بر ۸۰.۳ میلیارد تومان است.
این پروژه‌ها با هدف کاهش اثرات ناشی از سیل، ارتقای سطح مدیریت و کنترل ذخایر آبی، افزایش راندمان شبکه‌های آبیاری و زهکشی و ارتقای سیستم سنجش آب‌های سطحی در راستای بهبود مدیریت منابع آب استان گلستان افتتاح خواهند شد.
همچنین عملیات اجرایی دو پروژه "تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی قره سو _ زرین گل" و "ایستگاه پمپاژ فاضلاب شهر آزادشهر و آبرسانی به ۲۶ روستا" با سرمایه‌گذاری ۷۲۸ میلیارد تومان آغاز می‌شود.
 پروژه‌های کلنگ‌زنی این استان با هدف مشارکت مردم در بهره‌برداری از شبکه آبیاری و زهکشی، توانمندسازی کشاورزان، افزایش رفاه عمومی منطقه، استفاده بهینه از آب و افزایش راندمان آبیاری، افزایش دانش اجتماعی، توانمندسازی بانوان روستایی، استفاده بهینه از ظرفیت آبی موجود در سیستم و تولید برق از آن، تثبیت و توسعه زمینه‌های اشتغال و جلوگیری از مهاجرت به شهرها، پیاده سازی الگوی کشت مناسب با وضعیت منطقه، بهبود اقتصاد و معیشت مردم و ذخیره آب مطمئن برای دوره کشت تابستان انجام می‌شود.

جمع‌آوری و دفع فاضلاب، تامین آب شرب و سالم و پایدار و اصلاح و بازسازی خط و شبکه از دیگر اهداف پروژه‌های آماده کلنگ‌زنی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =