جلوه بخشیدن به فعالیت‌های نظام با زبان هنر یک ضرورت است

سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: جلوه بخشیدن به اقدامات و فعالیت‌های نظام در داخل و خارج از کشور در بخش‌های مختلف با زبان هنر از وظایفی است که حوزه هنری می‌تواند به خوبی آن را به تصویر بکشد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام عبدالرضا پورذهبی روز چهارشنبه در دیدار رییس و کارکنان حوزه هنری استان اظهار داشت: هنر از مظلوم‌ترین بخش‌های جامعه بوده و این مظلومیت در چند بخش مهم است که باید برای رفع آن درقالب کار جهادی تلاش جدی انجام شود.

وی افزود: مظلومیت اول به کم توجهی و یا بی‌توجهی مسوولان برمی‌گردد که باید با برگزاری نشست‌هایی در راستای توجه دادن آنان به این مقوله تلاش شود و مظلومیت دوم متوجه مردم بوده و عدم شناخت آنان از هنر به صورت درست یکی دیگر از مظلومیت‌هایی که دامنگیر این مقوله است.

نماینده ولی فقیه در کردستان یادآور شد: در این زمینه به برنامه‌هایی که در صدا و سیما پخش می‌شود می‌توان توجه کرد به عنوان مثال در یک برنامه پر مخاطب وقتی مجری برنامه از تماشاچیان دعوت کند تا یک شعر از شاعران نامدار چون حافظ، سعدی ، فردوسی را از حفظ بخوانند اکثر این افراد با مشکل مواجه می‌شوند که این نشان عدم توجه و درک درست مردم به موضوع هنر است.

وی به پیشینه هنر وعرفان کردستان اشاره کرد و گفت: نگاه صرف سرگرمی به مقوله هنر بزرگترین آفتی بوده که دامنگیر هنر شده است که باید برای رفع آن با بالا بردن فهم و درک مخاطبان تلاش شود.

وی زبان هنر را مهمترین زبان مشترک بین جهانیان اعلام کرد و گفت: امروز یک شعر خوب، یک فیلم مناسب، یک نقاشی و اثر هنری می‌تواند در ارتقای سطح فرهنگ جامعه موثر واقع شود.

رییس حوزه هنری کردستان نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه فعالیتی حوزه هنری و فلسفه وجودی این نهاد انقلابی ‌گفت: حوزه هنری در استان کردستان نیز از سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرده و امروز به عنوان خانه امید هنرمندان کردستانی محل اتفاقات بسیار ارزشمندهنری و فرهنگی در استان است.

امین مرادی اضافه کرد: به پشتوانه غنی موسیقی عرفانی و سنتی کردستان، دف و دف نوازی در این استان ازاهمیت بسیار بالایی برخورداراست و زمانی که دفی پاره می شود عنوان شهید را برای دف به کار می‌برند بر همین مبنا جشنواره دف نوای رحمت را پایه ریزی کردیم که در ابتدا این جشنواره استانی، سپس منطقه ای و بعد از چند دوره کشوری این جشنواره هم اکنون به شکل بین المللی هر ساله در کردستان برگزار شود و به عنوان مهمترین جشنواره موسیقی عرفانی کشور و جهان شناخته شده است.

وی ادامه داد: برگزاری همنوازی یک هزار دف نواز سنندجی در سال ۹۵ در عمارت خسرو آباد سنندج توانست عنوان پایتختی دف جهان را برای کردستان به ارمغان آورد و زمینه ثبت سنندج برای شهر خلاق موسیقی را در یونسکو فراهم کرد.

مرادی زبان هنر را مؤثرترین زبان در انتقال درست پیام عنوان کرد و گفت: یک فیلم ۱۰۰ ثانیه ای می تواند از یک سخنرانی چند ساعتی در بیان مفهوم معضل اجتماعی مؤثرتر باشد که این موضوع سبب گردید در سال گذشته به حضورپوران درخشنده به عنوان ناظر ۱۴ فیلم کوتاه ۱۰۰ ثانیه ای در خضوص کاهض آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، مواد مخدر، نزاع و اختلاف و کولبری تولید کنیم که بسیارمورد توجه واقع شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =