زورآزمایی کرونا و سبک زندگی

تهران- ایرنا- گرچه کرونا طی ماه‌های گذشته سبک زندگی بسیاری از مردم را دچار دگرگونی کرد اما این تغییر گویا شرایط لازم برای کنترل این ویروس را فراهم نکرده و موج سوم کرونا با قدرت بیشتر در حال تاخت و تاز در پایتخت است.

تداوم روند صعودی تعداد بستری‌ها و مراجعان سرپایی و حتی مرگ‌ومیرهای استان تهران در موج سوم کرونا هم موید این موضوع است که سبک زندگی در پایتخت باید تغییر کند زیرا اگر قرار بود با همین سبک بتوانیم زنجیره شیوع این ویروس را قطع کنیم، اصلا به موج سوم و شرایط دشوار کنونی نمی‌رسیدیم.
در مورد دشواری‌های شرایط کنونی همین بس که به گفته مسوولان امر، اکنون بیماران کرونایی با حال بدتر به مراکز درمانی تهران مراجعه می‌کنند و مدت اقامت بیماران در بیمارستان‌های استان هم نسبت به پیک اول و دوم طولانی‌تر است.
اکنون حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مراجعان روزانه به بیمارستان‌های استان تهران نیازمند دریافت خدمات درمانی ویژه در بدو ورود هستند و تداوم این روند در شرایطی که کادر پزشکی نیز دچار خستگی مزمن می‌باشند، فرسایشی خواهد بود. 
یکی دیگر از موضوعاتی که لزوم تغییر در سبک زندگی را گوشزد می‌کند این موضوع است که بیماران به صورت جمع خانوادگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند در حالی که در پیک‌های اول و دوم کمتر این الگو را مشاهده می‌کردیم.
مدیریت سفر؛ اصلی‌ترین شاخصه تغییر 
اصلی‌ترین شاخصه تغییر سبک زندگی را باید در مدیریت سفرهای درون شهری و برون شهری دنبال کرد چراکه این سفرها خواسته یا ناخواسته موجب تجمع انسانی و انتقال ویروس می‌شود.
اکنون دیگر زمان سفرهای آخر هفته و گردش تفریحی در سطح شهر نیست زیرا تراکم جمعیت تهران بالاست و به حداقل رسیدن سفرهای درون شهری و برون شهری در واقع مشارکت در زمینه مبارزه با شیوع ویروس کرونا به شمار می‌رود. 
دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران نیز می‌گوید تا زمانی که سفرهای شهری مدیریت نشود، چرخه ویروس استمرار خواهد یافت زیرا در چنین شرایطی از یک سو باید ارتباطات انسانی به حداقل برسد و از سوی دیگر نیز همین ارتباطات حداقلی باید بر مبنای رعایت فاصله اجتماعی شکل بگیرد.

اما سعید ۲۴ ساله به ظن خود نظر متفاوتی دارد و می‌گوید: سفر آخر هفته تنها راه تقویت روحیه برای یک عده خاص به شمار می‌رود و اگر قرار است که سبک زندگی تفریح آخر هفته تغییر کند، باید محدودیت‌های سفر به صورت اجباری اعمال شود. 

استفاده از ظرفیت فرهنگ و هنر برای تغییر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز می‌گوید: فعالیت‌های فرهنگی و هنری به جای تعطیلی در این روزها باید از سر گرفته شود و ظرفیت آن ضمن توجه به فاصله اجتماعی در خدمت تغییر سبک زندگی مردم قرار بگیرد. 
«احد جاودانی» بیان کرد: اگر سالن‌های نمایش از جمله تئاتر شهر با ظرفیت محدود تماشاگران فعال شود، می‌توان با تکیه بر آن تغییر در سبک زندگی را انتظار داشت و از سوی دیگر نیز وقتی به حداقل رسیدن سفرها را از مردم انتظار داریم، باید زمینه را برای بهره‌مندی آنان از فعالیت‌های فرهنگی و هنری را فراهم کنیم. 

لزوم رعایت فاصله اجتماعی در خانه

این موضوع که بیماران به صورت جمع خانوادگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند بیانگر این واقعیت است که فاصله اجتماعی در درون خانه‌ها رعایت نمی‌شود و با ابتلای یکی از اعضای خانواده به کرونا، بقیه نیز به سادگی درگیر می‌شوند. 

رعایت فاصله اجتماعی و ماسک زدن در حقیقت کلید تغییر در سبک زندگی است و مردم چه داخل و چه خارج از خانه باید به این دو مورد توجه کنند به خصوص افزادی که دارای علایم بیماری سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا کرونا باشند.  

کارشناس مسوول مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت شمال تهران می‌گوید: در شرح حال بسیاری از مبتلایان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو وجود دارد و همین موضوع اهمیت کاهش سفرهای درون شهری را نشان می‌دهد. 

به گفته دکتر فهیمه محمودی مردم باید بیش از پیش از تجمع در سطح شهر خودداری کنند که لازمه آن تغییر سبک زندگی و حذف ترددهای غیرضروری به خارج از خانه است.

وی بیان کرد: استفاده از ماسک، شست‌وشو مکرر دست‌ها، لمس نکردن چشم و صورت و سایر توصیه‌ها همچنان باید مورد توجه قرار گیرد اما فراهم‌سازی شرایط قرنطینه در منزل نیز بسیار ضروری به شمار می‌رود و فردی که دارای علایم بیماری است، باید به گونه‌ای رفتار کند که سایر اعضای خانواده‌اش درگیر نشوند. 

وی اظهار داشت: تغییر در سبک زندگی لازمه قطع زنجیره شیوع کرونا به شمار می‌رود و این تغییر باید به صورت گسترده و در مورد همه اعضای جامعه مشاهده شود.

به گزارش ایرنا رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران طی هفته‌های اخیر و قبل از موج سوم کرونا به ۳۲ درصد کاهش یافته بود و بر همین اساس بیمارستان‌ها به مرحله اشباع رسید و تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی و حتی مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ نیز رو به فزودنی گذاشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها